Yüz yüze eğitime şartlı destek

Eğitim-Sen, yüz yüze eğitimin başlaması için neler yapılması gerektiğini açıkladı.

Yüz yüze eğitime şartlı destek

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Ahmet Karagöz, sendikanın Mersin şubesinde eğitimcilerle bir araya geldi, yeni eğitim dönemi ve salgın riski konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Karagöz, toplantıda yaptığı değerlendirmede, öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a bakışı ile ilgili beş temel hatası olduğunu söyledi ve bunları “1- Fazla Güvenmek, 2- Fazla Umursamak, 3- Fazla İnanmak, 4- Fazla Şans Vermek, 5- Fazla İyi Niyet” şeklinde özetledi.

“İktidar ve MEB salgın karşısında sürekli hazır olduklarını, gerekli önlemleri aldıklarını iddia ederken, okulların açılmasına sayılı günler kala hangi somut önlemlerin alındığı belli değildir” diyen Karagöz, Türkiye’de okulların fiziki donanım ve alt yapısının uzun süredir yetersiz olduğunu, okulların önemli bir bölümünde yaşanan temizlik sorunlarının çözülemediğini söyledi.

Karagöz, “Nüfus yoğunluğu ve okulların büyük olması hastalık riskini arttırmaktadır. Okulların açılmasında 18 milyon öğrencinin yararını, fiziksel ve ruhsal durumunu, eğitim emekçilerinin ve velilerin endişelerini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekmektedir” dedi.

 

YAPILMASI GEREKENLERİ SIRALADI

“Öğrencilerin eğitim ve yaşam hakkı bir bütündür. Öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığını, yaşamını güvenceye almadan eğitim hakkının güvenceye alınması mümkün değildir” diyen Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Ahmet Karagöz, yüz yüze eğitime geçilmeden önce alınması gereken tedbirleri de şöyle özetledi:

**Öğrencilerin okula gelip giderken kullandıkları ulaşım araçları önemli oranda sağlık riski oluşturmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için öğrencilerimiz ve bütün eğitim emekçileri için ücretsiz servis olanağı sağlanmalıdır.

**Okullar açılmadan önce fiziksel mesafe ve hijyen planlaması yapılmalıdır. Devlet okullarında bir sınıfta en fazla 12 öğrenci olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.

**Taşımalı eğitime son verilerek, köy okulları yeniden eğitime açılmalıdır.

**Atıl kamu binalarında düzenleme yapılarak buralardan derslikler oluşturulmalıdır.

*Eğitim kurumlarının bütün ihtiyaçları salgın koşullarına göre yeniden güncellenmeli ve bu ihtiyaçların giderilmesi için ek bütçe oluşturulmalıdır.

*Bütün eğitim kurumlarında sağlık birimleri oluşturulmalı, yeterli sayıda doktor ve hemşire görevlendirilmelidir.

*Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalıdır.

*Okullarda temizlik ve hijyen işlerinde çalışacak personel açıkları kadrolu atama ile karşılanmalı, hijyen ve salgınla mücadele konusunda eğitim almaları sağlanmalı ve salgına karşı koruyucu ekipmanla donatılmaları sağlanmalıdır.

*Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda okulların yüz yüze eğitime açılmasına karar verilmesi durumunda eğitim emekçilerine ve öğrencilere ücretsiz test ve aşı yapılmadır.

*Uygun koşullar sağlandığında yüz yüze eğitim için önemli oranda öğretmen ihtiyacı olacaktır. Yeterli sayıda öğretmen ataması kadrolu, güvenceli olarak yapılmalıdır.

*Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmelidir.