Türkiye için denetim günü

İçişleri Bakanlığı Kovid -19 Tedbirleri kapsamında yarın 81 ilde gerçekleşecek denetimlerle ilgili olarak valiliklere genelge gönderdi.

Türkiye için denetim günü

Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için 17 Eylül 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri ve özel kolluk görevlilerinin katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile denetimler yapılacağı kaydedildi.

Genelgede denetimlerin, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar gibi yeme-içme ve eğlence yerlerinde, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar gibi yaşam alanlarını kapsayacak şekilde yapılacağı belirtildi.

Denetimlerde vatandaşların temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyup uymadığına dikkat edilecek.

Denetimler sırasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek. Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek. (Haber Merkezi)