Tarihi okul ticari alan olacak mı?

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısında üzerinde en çok durulan konu, Akdeniz Belediyesi’nin, tarihi Çankaya İlkokulu’nun imar planlarına konut ve ticaret alanı olarak işaretlenmesi, planlara okul binasının ve arsasının eğitim ve kültür dışında kullanılamayacağına dair bir not eklenmesi yönündeki teklifi oldu.

Tarihi okul ticari alan olacak mı?

Akdeniz Belediyesi’nden gelen plan tadilatı teklifi İmar Komisyonu ile Eğitim Komisyonu’nda oy çokluğuyla kabul edilmişti. Meclis toplantısında ilk olarak CHP’li üyelerin, komisyon kararına koydukları şerh okundu.

Madde üzerine söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Komisyon üyelerinin şerhine katılıyorum” dedi.

 

MECLİS ÜYELERİ: BU ACELE NİYE?

Meclis üyesi Ali Tanrıverdi de, “Başkan bana güvenin, burada ticari alana izin vermeyeceğim diyor. Biz güveniyoruz ama bizler gidiciyiz, kalıcı değiliz. Bizden sonra geleceklerin bunu suiistimal etmeyeceğini nereden bilelim. Burası okul, eğitim alanıdır. Önceki meclislerde ticaret alanı olarak işaretlenmiş. O yanlışı devam ettirmek mi gerekiyor” diye konuştu.

Meclis üyelerinden Zekeriya Özgür de, “Burası Valide Sultan Vakfı’na ait. Bu vakıf, başka kişiye devredilmesi şartı olarak ticari alan olmasını şart koşuyor. Eğer planlarda okul olarak kalırsa yine kamu okulu olarak işletmek zorundasınız. Yani özel bir okul tarafından işletilmez.  Bu tadilat teklifi kuruldan döner. Çünkü plan değişikliği teklifinin vakıftan gelmesi gerekiyor.  Çok acele edildi ve bu şekilde kabul edildi. Bunun neden aceleye getirildiğini de anlamadık” ifadelerini kullandı.

Meclis üyesi Ali Dinsever, “Mülk sahibi talepte bulunmadan Akdeniz Belediye Başkanlığı’nın düzenleme yapması hukuka uygun değil. Büyükşehir Belediye Meclisi bu kararı alsa bile kuruldan döner bu da bizim prestijimizi olumsuz etkiler” diye konuştu.

Meclis üyelerinden Tuncay Gökçel,  “Koruma Kurulu’ndan görüş alınmadan Sayın Gültak’ın böyle bir karar çıkarması bir hata, bunun meclise sunulması bir hata” ifadelerini kullanırken  bir diğer meclis üyesi Muhittin Ertaş, “Biz Akdeniz Belediye Meclisi’nde 18 kişi hayır oyu verdik. Başkan Gültak’ın evet oyu nedeniyle karar geçti. Bir hafta içinde yeniden meclisi geldi. Bu işin peşine düşen birileri var” dedi.

 

GÜLTAK ŞAHSEN SÖZ VERDİ

İmar değişikliği lehine söz alan meclis üyesi İsmail Yerlikaya da,  “Yarın burada hangi işlem yapmak istenirse istensin zaten Koruma Kurulu’na sorulacak” dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da madde üzerine söz alarak şunları söyledi:

“2002 yılından beri okul olarak kullanılmıyor.  Hiçbir yeri ticaret alanına çevirmiyorum. Şu an ben, alt belediye olarak, üst belediyenin yaptığı plana uyuyorum. 18 yıldır boş kalan okul bir 18 yıl daha boş kalır mahkemeye gidilirse. Çürüdü. Yarın bir gün yanarsa o okul, vicdanınız rahat ediyor mu? Her an bir şey olabilir o okulda. Biz burayı ya kreş yapacağız, ya müze yapacağız ya da eğitim kurumu yapacağız.”

Tartışmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, teklifin komisyonlara iade edilmesini ve yeniden ele alınmasını teklif etti ve oylamaya sundu. AKP ve MHP gruplarının oylarıyla bu teklif reddedildi. Ardından, Çankaya İlkokulu’nun ticari ve konut alanı olmasına ilişkin plan teklifine olumlu bakan komisyon raporu oylandı ve yine AKP-MHP gruplarının oylarıyla kabul edildi. (Haber Merkezi)