Belediye denizlere el atacak

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı İkinci Birleşim Toplantısı’nda, Mersin açıklarında seyreden gemilerin atıklarının Büyükşehir Belediyesi tarafından alınması, böylece hem belediyenin gelir elde etmesi hem de deniz temizliğinin sağlanması konusunda önemli bir adım atıldı. Belediye meclisi, bu alanla ilgili bir tesis kurulması, tesisin işletilmesi veya üçüncü şahıslara devredilmesi konusunda yetkiyi belediye encümenine bıraktı.

Belediye denizlere el atacak

Meclis üyelerine yetki devrinden dolayı teşekkür eden Başkan Vahap Seçer, “Anamur’dan Adana sınırı, deniz sınırımıza kadar Antalya sınırımıza kadar buraları kontrol altına almak istiyoruz” dedi.

Gemilerden alınacak atıkların kabul edileceği istasyonların gümrüklü sahada olması gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, Mersin Liman işletmecisinin belediyeye liman sahası içinde yer vermediğini söyledi.

Seçer, Önemli bir gelir elde ediyor liman bu işlerden. Bir gemi geldi, 0-1 gros ton arası bir gemi. Hiçbir sintine vs. bırakmasa sabit ücret 80 Euro ödüyor ayak bastı parası. Liman alıyor bunu. Ayrıca sintinesini filan boşaltırsa bu artıyor. 1001-5 bin gros ton arası gemilerde 140 Euro’ya çıkıyor. 5-10 bin arasında 210 Euro’ya, 6 binin üstü 720 Euro.  Tabi tatlı kazanç. Bırakmak istemiyorlar. Oysaki ben Büyükşehir Belediyesi olarak bu işi disiplin altına almak istiyorum.  Bunu neden Büyükşehir yapmasın. 12 yıllık encümene yetki aldık sizden. Mersin Limanı’na yılda 5 bin gemi geliyor. Ancak bunun 3 bininin atıkları alınabiliyor. Biz tamamını disiplin altına alalım istiyoruz” dedi.

 

‘GEMİLERE KESİLEN CEZA MİKTARI ARTTI’

Seçer deniz denetimlerinde kesilen ceza miktarının kendi dönemlerinde arttığını ifade ederek şunların söyledi:

“Büyükşehir Yasası’yla beraber, Mersin Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında 1.7 milyon lira ceza kesiyor gemilere. 2015 yılında 1.7 yine. 2016 yılında 1.5 milyon, küsuratları var. 2017 yılında 1.3 milyon. 2018 yılında biraz artmış, 3.9 milyon. Toplamda 5 yıllık süre içerisinde yaklaşık 10.5 milyon lira ceza kesmiş. Yeni dönemle beraber 2019 yılında 25 milyon 489 bin lira. Şu anda içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde, Ağustos ayı itibariyle de 14 milyon 547 bin lira ceza kesilmiş bulunuyor. Yani bizim toplam 2014 yılından bu yana kadar 50 milyon 500 bin lira ceza kesilmiş. Bunun 40 milyonu bizim dönemde, 1,5 yılda hatta 17 ayda. Geri kalan 5 yıllık dönemde de 10 milyon 500 bin lira kesilmiş. Biz de tabii ki filomuzu genişletelim, gerekli denetimleri daha iyi yapalım ve gelirimizi artıralım. Gelirimizi artırmak yanlış bir terim olabilir. Biz bu parayı istemiyoruz, yani bunun bin katı daha para gelse benim denizim elden gittikten sonra bu paranın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Yani dünyayı yok ediyoruz, ekolojik dengeyi alt üst ediyoruz.” (Haber Merkezi)