Bu kez tamam mı?

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin metro projesi için teklif vermeyi düşünen firmaların ön yeterlilik değerlendirmesi önümüzdeki hafta yapılacak. Ön yeterlik değerlendirilmesi sonucu yeterliği tespit edilenler, ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanarak listeye alınacak ve 8 aday Mersin metrosu için teklif vermeye davet edilecek. Mersin metrosu ihalesi daha önce Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edilmişti. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu kez işi sıkı tuttuğu belirtiliyor.

Bu kez tamam mı?

 

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Metro’yu yapmak için kolları sıvadı. Daha önce Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından iptal edilen Metro Ön Yeterlilik İhalesi bu kez 22 Eylül Salı günü saat 14.00’da Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nda yapılacak.

Resmi evrakta “Mezitli - 3 Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattı’nın İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması İşi” olarak anılan Mersin metrosu yapım işine teklif verecek firmaların ön yeterlilik değerlendirmesi sonucunda 8 aday nihai teklif vermeye hak kazanacak.

 

FİNANSI DA METROYU YAPACAK FİRMA BULACAK

 

Hükümetin daha önce gündeme gelen Mersin metrosu ihalesi için “Hazine Garantisi” vermemesi üzerine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Finansmanı da yüklenici bulsun” formülü üzerinde durduklarını açıklamıştı.

Nitekim ihale şartnamesinde, “İhale konusu işin finansmanı kredi kullanılması yolu ile sağlanacaktır. İstekliler yapım teklifi ile birlikte, kredi tekliflerini de sunmak zorundadırlar” maddesi yer alıyor. Yani, metroyu yapacak firma, aynı zamanda finansmanı da kendisi bulmak zorunda.

 

8 FİRMAYA ÖN YETERLİLİK VERİLECEK

 

Metro ihalesine yerli ve yabancı firmalar katılabilecek. Ancak, 8firmaya ön yeterlilik verilecek. Daha sonra ön yeterliliği kazanan firmalardan teklif alınacak.

İhale, “Yaklaşık olarak 13.4 km uzunluğunda, 11 istasyondan oluşan kent içi HRS Metro Hattı, yeraltı otopark ve transfer yapıları ile alan dahilindeki diğer yapıların yapılması tüm sistemin montajı ve işletmeye alınması işini” kapsıyor.

 

METRO 1260 GÜNDE TAMAMLANACAK

 

İhale şartnamesine göre, ihaleyi kazanan firma yer tesliminden sonra işletmeyi 1260 günde yani 3 yıl 4 ay içinde tamamlamak zorunda. Mersin Büyükşehir Belediyesi, yüklenici firmanın sağlayacağı krediyi metro işletmeye geçtikten 4 yıl sonra ödenmeye başlayacak ve 11 yılda ödemeyi tamamlayacak. (Haber Merkezi)