Öğrenciler evde sınıflar boş…

Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle başlattığı Uzaktan Eğitim Programı’nı (EBA) bu dönemde de uygulamaya aldı. Birinci sınıf çocukları da dahil öğrenciler ekran başında ders dinleyecek. Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, özellikle ilkokul 1. Sınıf çocuklarının kalem tutma, harf öğrenme ve derse odaklanma konusunda sıkıntı yaşayacağı görüşünde. Boyar, çocukların ekran başında tutulabilmesi için çocukların sevdiği çizgi film kahramanlarından yararlanılmasını önerdi. Televizyonu, interneti ve bilişim araçları olmayan öğrencilerin varlığına da dikkat çeken Boyar, “Uzaktan eğitim yüz yüze eğitim kadar verimli değildir ama şu süreçte başka yapılabilecek bir şey olmadığından dolayı uygulanmak zorundadır. Uzaktan eğitimdeki eksikliklerin giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe tahsis edilmelidir” dedi.

Öğrenciler evde sınıflar boş…

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’nda yüz yüze eğitimin 21 Eylül’de başlayacağını, o tarihe kadar, geçen yıl da uygulanan ve eleştirilen EBA’nın yani uzaktan eğitimin de ayrıca

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni ders  yılı başlangıcında  zili çaldı ama, öğrenci evde olunca sınıflar boş kaldı .Bunun yerine  Televizyonlarda EBA ders zili çaldı ve milyonlarca öğrenci, evlerinde, ekran başına geçerek ders dinlemeye çalıştı.

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar da, hem öğrenciler, hem öğretmenler, hem veliler açısından en zor eğitim yılı olarak şimdiden tarihe geçen yeni eğitim yılı öncesinde gazetemize değerlendirmelerde bulundu, uzaktan eğitimde yaşanabilecek sıkıntılara dikkat çekti.

 

‘ÇOCUKLARIN SEVDİĞİ KAHRAMANLAR KULLANILMALI’

Boyar, “Bu hafta itibariyle 18 Eylül tarihine kadar uzaktan eğitim tekrar başlamıştır. Bu süreçte öğretmenlerimiz canlı derslerle programı destekleyeceklerdir. Uzaktan eğitim özellikle 1. Sınıflar açısından sıkıntılı olacaktır.  Çünkü bu çocukları televizyon karşısında tutmak çok zor olacaktır. Öğrencilere harf öğretme, yazma ve kalem tutma aşamalarının her birinde özellikle velilerin öğretmenlere destek olması gerekmektedir.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencileri ekran başında tutması için EBA TV’de çocukların sevdiği kahramanları kullanması ve eğitimi cazip hale getirmesi gerekmektedir. Uzaktan eğitim yüz yüze eğitim kadar verimli değildir ama şu süreçte başka yapılabilecek bir şey olmadığından dolayı uygulanmak zorundadır” dedi.

 

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI

Uzaktan eğitimdeki eksikliklerin giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na ek bütçe tahsis edilmesi gerektiğini kaydeden Boyar, “Uzaktan eğitimin başarılı olabilmesi ve fırsat eşitsizliğine neden olmaması için bakanlığın alması gereken tedbirleri bir an önce alması gerekmektedir. İnteneti, televizyonu ve bilişim araçları olmayan öğrencilere bakanlık bu araçları sağladığı takdirde öğretmenlerimiz canlı derslerle öğrencilerimize en verimli programları uygulayacaktır” diye konuştu.

 

‘ÖĞRETMENLERİ TOPLAYIP VAKA SAYISINI ARTIRDILAR’

Boyar, “Ülkemizde yaklaşık 6 aydır süren pandemi süreci Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlıklı bir şekilde yürütülememiştir.  Bu sürecin devam edeceğinin bilinmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı uygulanan uzaktan eğitimde öğretmen ve öğrencilerin erişimde yaşadığı sorunları çözmemiştir.  Öğretmenlerimiz bu süreçte elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışmış evden öğrencilerine canlı derslerle ve çeşitli kaynaklarla destek olmuştur. Bugün salgının hızla yayıldığı ve vaka sayılarının arttığı bu süreçte okullara öğretmenleri toplayıp ve korona vakalarının yayılmasına neden olmuştur. Mersin’de korona bulaşan öğretmen sayısı hızla artmakta ve bize her gün yeni bilgiler gelmektedir” dedi.

 

BAKAN’A ÖĞRETMEN MAAŞI TEPKİSİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, katıldığı bir televizyon programında ‘’Milli Eğitim bütçesindeki en büyük yükün öğretmen maaşları olduğunu’’ söylediğine dikkat çeken Boyar, “Bu talihsiz açıklama aslında Milli Eğitim Bakanının içinde bulunduğu acziyeti göstermesi açısından çarpıcıdır.  Milli Eğitime yeterli bütçe ayrılmadığını söyleyememiş öğretmenler üzerinden bir algı yaratmaya çalışmıştır. Milli Eğitim Bakanı öğretmenlerin yoksulluk sınırı altında maaş aldıklarını bilmesine rağmen gözünü öğretmen maaşlarına dikmişti” ifadelerini kullandı.