Covit 19 olan öğretmen test sonucunu toplantıda öğrendi | Güney Gazetesi Mersin

Covit 19 olan öğretmen test sonucunu toplantıda öğrendi

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, Mersin’de bir okul müdürünün, Covid-19 testinin sonucunu bekleyen bir öğretmene seminere katılması yönünde baskı uyguladığını, zorla toplantıya çağrılan öğretmenin testinin pozitif çıktığını toplantı sırasında öğrendiğini iddia etti. Bir başka okulda testi pozitif çıkan öğretmenle aynı ortamda bulunan 15 öğretmenin karantinaya alındığı da Eğitim-Sen tarafından duyuruldu.

Covit 19 olan öğretmen test sonucunu toplantıda öğrendi

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, pandemi dolayısıyla okullardaki seminerlerin yüz yüze yapılması yerine online olarak yapılmasını gündeme getirmiş ve bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunmuştu.

Eğitim-Sen’in online seminer önerisinin dikkate alınmaması ve seminerlerin normal dönemlerdeki gibi toplu alanlarda, yüz yüze yapılması, yaşanabilecek tehlikeye ilişkin ilk işaretlerini verdi.

Eğitim-Sen, Mersin’de bir okul müdürünün Covid-19 testi pozitif çıkan öğretmene seminere katılması için baskı uyguladığı yönünde şikâyetler aldığını duyurdu.

Sendikanın açıklamasında, öğretmenlerin uzun bir aradan sonra yeniden okullarında oldukları belirtilerek, “Salgının yaşamamızı adeta kuşatmaya devam ettiği koşullarda mesleki çalışmalar için okullara giden arkadaşlarımız gittikleri okulun bıraktıkları okul olmadığını fark ettiler” denildi.

Okulun ilk gününde Mersin’de bazı okullarda öğretmenlerin bodrum katlarda bulunan, havalandırması yetersiz toplantı salonlarında, 40-60 kişilik gruplarla klimalar açılarak saatlerce aynı ortamda bulunmak zorunda kaldıklarının vurgulandığı açıklamada, “Bir okulumuzda Covit 19 için test yaptıran bir öğretmen test sonucu çıkmadan toplantıya çağrıldı. Öğretmen arkadaşımız testinin pozitif olduğunu toplantı sırasında telefonuna gelen mesajla öğrendi. Toplantıda bulunan öğretmenler bir gün aradan sonra okula çağrıldılar. Yine bir okulumuzda testi pozitif çıkan bir öğretmenin temasta bulunduğu 15 arkadaşımız evde 14 günlük karantinaya alındı” ifadelerine yer verildi.

Okulların sağlıklı şekilde açılmaya hazır olup olmadığının kamuoyu tarafından anlaşılması için tüm üyelerin katılımıyla yürütülen çalışmanın hafta sonunda açıklanacağının belirtildiği Eğitim-Sen açıklamasında, “Ancak daha ilk günden yaşananlar öğrencilerimiz, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığı ve hakları için yürüttüğümüz mücadelenin haklılığını bir kez daha göstermektedir” denildi.

Okullarda salgına karşı önlem alınabilmesi için ek bütçeye ve ek personele ihtiyaç duyulduğunun da belirtildiği açıklamada, öğretmenlerin okullardaki önlemleri yeterli bulmadığı vurgulandı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu süreçte eğitim emekçileri sendikalarıyla ve sağlık örgütleriyle birlikte çalışması önerildi.