Mezitli Belediyesi’nden şiirsel ‘Evde kal’ çağrısı | Güney Gazetesi Mersin

Mezitli Belediyesi’nden şiirsel ‘Evde kal’ çağrısı

Mersin’de Covid-19 vakaları aratınca Mezitli Bediyesi’de sosyal medyadan sosyal mesafe kurallarını hatırlatan paylaşımlarda bulundu. Ünlü şair Nazım Hikmet’in "Boynuma sarılma gülüm benden sana geçer ölüm" dizlerinin yer aldığı paylaşımda bulunan Mezitli Belediyesi evde kal çağrısı yaptı.

Mezitli Belediyesi’nden şiirsel ‘Evde kal’ çağrısı


ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Mersin’de Covid-19 vakalarının artmasının ardından sosyal medyada harekete geçen Mezitli Belediyesi vatandaşları salgına karşı önlem almaya çağıran afişler yayınladı. Sosyal medya hesaplarından Neşet Ertaş, Müslüm Gürses ve Nazım Hikmet'in sevilen eserlerinin sözlerinin yer aldığı afişleri paylaşan Mezitli Belediyesi vatandaşlara sosyal mesafe ve kuralları hatırlattı.

Hızlı normalleşmenin ardından Mersin’de hastanelerde Covid-19 tedavisi görenlerin sayısı artınca toplu taşıma araçlarında, vatandaşların kalabalık olduğu pazar ve alışveriş merkezlerinde hijyen, maske ve sosyal mesafe denetimleri de arttırıldı. Vaka sayısının en fazla olduğu ilçeler arasında 3.'üncü sırada yer alan Mezitli'de belediye vatandaşları sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarına davet eden paylaşımlarda bulunuyor. Virüsün ciddiyetine dikkat çeken afişlerin yanısıra Mezitli Belediyesi pandemi önlemleri kapsamında su parkını da geçici olarak hizmete kapattığını duyurdu.

 

USTALARIN ESERLERİYLE EVDE KAL MESAJI

 

Halk Müziği'nin büyük ustalarından Neşet Ertaş'ın sevilen türküsü 'yazı mı kışa çevirdin' eserini sanatçının fotoğrafının yer aldığı afişle paylaşan Mezitli Belediyesi afişe şu notu düştü: " Yazı mı kışa çevirdin dememek için durumu ciddiye alalım tedbiri elden bırakmayalım"

Bir başka afişte de Müslüm Gürses'in 'Yakarsa dünyayı garipler yakar' şarkısının sözlerini "Yakarsa dünyayı virüsler yakar. Binlerce kişiye bulaşan virüs milyonlarca kişinin hayatına mal oldu. Uyarları dikkate alın" mesajıyla paylaştı.

Ünlü şair Nazım Hikmet'in dizlerinden de esinlenen Mezitli Belediyesi, "Nazım Hikmet'in dediği gibi;

Boynuma sarılma gülüm benden sana geçer ölüm

Sosyal mesafe, minimum temas, eldiven ve maske kullanımına dikkat edelim. Evde kal Mezitlim, evde kal Türkiyem" diye paylaşımda bulundu.