“Mersin’de her gün 100 vaka”

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, koronavirüs salgının ilk dönemlerinde Türkiye’deki en iyi illerden biri olan Mersin’in, 11 Mayıs’tan bu yana vaka artışlarıyla dikkat çektiğini söyledi. “Geçtiğimiz hafta içerisinde eve gönderilen pozitif vakalar ile birlikte il genelindeki sayının bini aştığını gözlemlemiş durumdayız” diyen Antmen, Mersin’de günde 100 civarında vaka görüldüğünü de iddia etti.

“Mersin’de her gün 100 vaka”

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, oda binasında yaptığı açıklamada, Mersin’de korona virüs vakası sayısında hızlı bir artış olduğunu söyledi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVİD-19 pandemisi ile mücadelenin sürdüğünü, Mersin Tabip Odası olarak salgının ilk gününden başlayarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade eden Antmen, “Tehlikenin boyutları anlatılmaya, alınması gereken önlemler halka duyurulmaya çalışıldı. Bu süreçte Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak yapılabilecekler üzerinde görüşme taleplerimiz oldu. Çalışmalarımızı halkımız, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık emekçileri takdir ediyor iken Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü görüşme taleplerimizi reddetti. Bugün bu açıklamayı yapmamızın temel nedeni bu durumu sizlerle paylaşmak, dolayısıyla COVİD-19 konusunda bir algı oluşturup kendi bildikleri gibi davrandıklarını halkımıza duyurmaktır. Bir diğer neden de Mersin’de COVİD-19 bağlamında artan tehlikelere dikkat çekebilmektir” dedi.

 

“MERSİN’DE DURUM İÇ ACICI DEĞİL”

Antmen, ilk vakanın açıklandığı 11 Mart 2020 ile 11 Mayıs 2020 arasındaki sürede Mersin’in ülkenin en iyi illerinden biri olduğunu, aynı sürede Mersin’de yalnızca 260 vakanın görüldüğünü hatırlattı.  “Gerek ülkemizde gerek Mersin’de durum iç açıcı değildir” diyen Antmen, 11 Mayıs 2020 ile 11 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki sürede ise vaka sayısının katlanarak arttığını söyledi. Antmen, “Şu an itibariyle Tıp Fakültesi, Şehir Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Tarsus Devlet Hastanesi, Silifke Devlet Hastanesi ve Erdemli Devlet Hastanesi’nden aldığımız veriler 75’i yoğun bakım hastası olmak üzere 600’den fazla pozitif ve şüpheli vakanın bu merkezlerde yattığı, üstelik son iki haftadır günlük ortalama pozitif vaka sayısının en az 100 civarında olduğu şeklindedir. Geçtiğimiz hafta içerisinde eve gönderilen pozitif vakalar ile birlikte il genelindeki sayının bini aştığını da gözlemlemiş durumdayız. Bu durumu Türkiye’ye yansıttığımızda ortalama günlük vaka sayısının 5000 civarında olması kaçınılmaz iken Sağlık Bakanı tarafından her akşam açıklanan toplam vaka sayısının 1000 civarında olması istatistik bilimine aykırıdır. Farklı illerin valilik ve sağlık müdürlüğü açıklamaları da bu tezimizi doğrulamaktadır” dedi.

 

MERSİN HALKINA DUYARLILIK ÇAĞRISI

PCR testi pozitif çıkan sağlık çalışanı sayısının 100’ü geçtiğini de kaydeden Antmen, “Her gün bu sayı hızlı bir şekilde artmaktadır. Sadece son bir hafta içerisinde Mersin Şehir Hastanesi’nde 8 Hekim, 4 hemşire, 2 anestezi teknikeri, 1 fizyoterapist, 2 güvenlik, 1 bilgi işlem, 1 taşıma personelinin testleri pozitif çıkmıştır” diye konuştu.

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz TTB ve Mersin Tabip Odası olarak durumu bu kadar vahim görürken, Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde vaka sayısını Bin civarında ilan etme konusunda ve gerek Mersin’in gerekse de diğer illerin vaka sayısını açıklamamakta ısrarcı davranmakta, kendi illerindeki vaka sayılarını açıklayan ve halkı uyarmaya çalışan tabip odası yöneticileri hakkında soruşturmalar açmaktadır. Mersin Tabip Odası olarak bundan sonra aktif olmadığımız, sadece kararları imzalamak için çağrıldığımız toplantılarda imzadan imtina edeceğimizi, halkın sağlık sorunlarına yönelik her zamanki duyarlılığımızda ısrarcı olacağımızı, halkın haber alma hakkı ve buna bağlı kendini koruma bilincini yükseltmeye yönelik mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. Mersin halkını da buradan bir kez daha her olumsuzluğa rağmen panik havası yaratmamaya, sosyal medya mecralarında verilen yanlış bilgilere kanmamaya, bu virüs ile mücadelede en önemli şeyin korunma olduğunu kavramaya, en etkili önlemlerin; maske, mesafe ve hijyen olduğunu unutmamaya çağırıyoruz. Zira biz Mersin Tabip Odası olarak bu açıklamayı bir panik havası yaratmaktan ziyade, halkımızın COVİD-19 pandemisi konusunda daha duyarlı olmasını sağlamaya yönelik yapmaktayız.”