Aydın’dan “Eve yalnız gel/Koronavirüs2019” romanı | Güney Gazetesi Mersin

Aydın’dan “Eve yalnız gel/Koronavirüs2019” romanı

Yazar Rüştü Aydın’dan yeni roman. İnciay Yayınları’ndan çıkan dördüncü romanını da sosyal içerikli yazan Rüştü Aydın, “Eve yalnız gel/Koronavirüs2019” isimli kitabında, roman kahramanlarının gözü ile kovid-19 salgın hastalığının yaşamı nasıl etkilediği yönündeki gözlemlerinin yaşandığı günlerde yazılması ile dikkat çekiyor.

Aydın’dan “Eve yalnız gel/Koronavirüs2019” romanı


Dünyada Aralık-2019 yılında ilk defa Çin’de görülmesi ile başlayan virüs salgınının tüm dünyaya yayılması ile pandemi ilan edilmiş ve Türkiye’de ise Mart ayında ilk vaka ile başlayan salgının Temmuz ayı ortalarına kadar olan yaşananları içerdiği roman; bakış açısı, kahramanların karakterleri ve olaylar ile “Yaşarken yazılan roman” olarak dünya tarihine geçecektir.

Yazar Rüştü Aydın, virüs salgınının romanına konu edilmesini, “Birçok film seyredildi virüs salgınları hakkında, yazarları, senaristleri hep ülke dışından. Bende Türkiye’den bir yazarın bu konuları yazabileceğini düşündürmek istedim” şeklinde görüşlerini bildirdi. Yazar Aydın, “Romanı bilim kurgu yerine sosyal hayatta insanların virüs hakkında neler düşündüklerini, virüsten korunmak için nasıl mücadele ettiklerini, virüs belirtilerinden birini yaşayan insanın psikolojik olarak nasıl etkilendiği, sağlık çalışanlarının ailelerine olan endişelerini, virüsle göğüs göğüse mücadele etmelerini roman kahramanlarının yaşamları ile anlatmaya çalıştım.” Dedi.

Aydın, “2020 yılının Temmuz ayında romanımızı baskıya verdiğimizde dünya genelinde hala günlük hasta sayısı ve ölüm oranları artıyordu. Türkiye’de ise normalleşme süreci devam ediyor. Hasta sayıları binin altında seyrediyor, ölüm oranları ise 20’nin altında. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkemizde yaşanan gelişmeleri roman kahramanlarımızın gözü ile zevkle, heyecanla okuyacağınız yaşarken yazılan bir roman.” www.inciaykitap.com sitesinden kıtabın temin edilebileceğini de sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)