Korona virüse inanmayanlar da var!

Korona virüs salgını dünyada ve Türkiye’de çok sayıda can aldı ancak sosyal medyaya yansıyan bazı paylaşımlara göre virüs tehdidine hâlâ inanmayanlar var. Kimileri önlemleri küçümsüyor, kimileri hastanede korona virüs testi yapmak isteyen doktorlara karşı sözlü şiddet uyguladığını itiraf ediyor. Vatandaş sosyal medyada böyle yazadursun hastane yönetimleri vaka sayılarının yeniden artışa geçtiği konusunda çalışanlarını uyarıyor.

Korona virüse inanmayanlar da var!

ESRA ŞASİ YAĞMUR

 

Türkiye’yi de mart ayından bu yana etkileyen korona virüs salgını çok sayıda can kaybına neden oldu, eğitimden çalışma yaşamına kadar hayatın her alanını etkiledi. Salgının ne zaman düşüşe geçeceği, aşısının ne zaman bulunacağı henüz net olarak bilinmiyor. Bu nedenle uzmanlar başta maske, hijyen ve sosyal mesafe olmak üzere önlemler konusunda vatandaşları uyarıyor.

Ancak tüm bu uyarılara rağmen korona virüs salgınını ciddiye almayan, salgının ölümcül olduğuna inanmayan, önlemleri küçümseyen ve uymayan bir kesim de var. Üstelik bu kişiler, sosyal medya kanallarından bu tavırlarını açıkça ilan ediyor.

Facebook’ta binlerce üyesi olan Mersin Bilinçli Sürücü adlı grupta bir kullanıcı, korona virüs sonucu ölen bir kişinin, özel korunaklı kıyafetler giyinmiş görevlilerce toprağa verildiği anı gösteren bir fotoğraf paylaştı.

Fotoğrafın altına yorum yazan kullanıcılardan bazılarının korona virüs salgınını yok sayan, önlemleri küçümseyen yorumları dikkat çekti.

Bir sosyal medya kullanıcısı “Mersin Devlet Hastanesi’nde test yapmadılar. Covit diye bir şey yok” şeklinde yorum yazdı.

Bir başka kullanıcı ise, “Beni dinlerseniz sakın Şehir Hastanesi’ne gitmeyin. Mecbur kalırsanız özel hastanelere gidin. Bakın çok ciddiyim. Gözlerimle şahit oldum. Babamı ambülansla götürdük. Resmen hastaneden kaçırdık. Hazırladılar, korona şüphesi varmış. Doktor bey telefonda öyle demişmiş. Güvenlik sedyeyi koridora çıkarmış. Çek lan elini dedim aldım eve getirdim” şeklinde yorum yaptı.

Bir başka kullanıcı da bu yoruma, “İyi yapmışsın. Temize de korona bulaştırıyorlar bilinçli” şeklinde bir yorumla yanıt verdi.

Bir başka kullanıcı da, trafik kazasından ölen amcasının ölüm raporunun covit 19 olarak düzenlendiğini iddia etti.

Bu yoruma yanıt veren bir kullanıcı da, “4. evre kanser hastası ölünce covid 19 yazıldığını gördü bu gözler. Herkese covid yazıp geçiyorlar” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısının korona virüs ile ilgili spekülatif yorumlar yapması üzerine Mersin Bilinçli Sürücü grubu yöneticisi gönderiyi yoruma kapattı.

 

 

HALKTAN İNANMAYANLAR VAR AMA HASTANELER UYARIYOR

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yönetiminin hastane personeline gönderdiği bir mesaj, son zamanlarda hem Mersin’de, hem üniversite hastanesinde korona virüs vakalarının arttığı iddialarını destekler nitelikte. Mesajda, vakaların arttığı vurgulandı ve hastane çalışanlarının covit poliklinik başvurusu yapması istendi.

Korona virüs salgını sürecinde Türkiye geçtiğimiz ay ‘yeni normal’ adı verilen döneme girmişti ancak yurdun dört bir yanından gelen haberler, vaka sayısının arttığını gösteriyor.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yönetimi tarafından 6 Ağustos sabahı hastane personeline gönderilen bir mesaj da bu kaygıları ve iddiaları doğrular nitelikte.

Hastane yönetiminin mesajında vaka sayılarıyla ilgili bir rakam verilmiyor ancak vakalarda artış gözlendiği açıkça ifade ediliyor. Söz konusu mesajda şu ifadeler yer alıyor:

“İlimizde ve hastanemizde son zamanlarda Covid-19 insidansında artış gözlenmektedir. Tüm personelimizin daha önce bildirilmiş olan sosyal izolasyon kurallarına ve kişisel koruyucu ekipman kullanımına riayet etmesi önemle rica olunur. Covid 19 tanısı alan hastanemiz personeline yönelik filyasyon çalışmaları temas risk grubuna göre hastalık tanısı alan personel ile teması olan diğer personelimizin takibi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından yürütülmektedir. Filyasyon çalışması kapsamında Covid poliklinik başvurunuz için lütfen halkla ilişkiler biriminden randevu oluşturunuz.”