MESİAD’dan iş birliği çağrısı | Güney Gazetesi Mersin

MESİAD’dan iş birliği çağrısı

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, kentteki oda ve STK’lara, Mersin’in yararına yapılmak istenen projelere sahip çıkılmaları yönünde çağrıda bulundu.Engin, “Bir STK’nın dile getirdiği projeyi ne yazık ki diğer çoğu STK üstlenmiyor. Projeyi dillendiren STK’nın sahiplenmesini bekliyorlar” dedi.

MESİAD’dan iş birliği çağrısı

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu, ülke ve kent gündemi hakkında değerlendirmelerde bulunmak ve gazeteciler ile bayramlaşmak amacıyla basın mensupları ile bir araya geldi. Mersin Tenis Kulübü’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Mersin’e yapılacak olan yatırımların Ankara’da da takibinin yapılmasının gerektiğini söyledi. Mersin’e sahip çıkılması ve lobi oluşturulması konusunda kentin zayıf olduğunu anlatan Engin, “Ankara’da Mersin'i, Mersin projelerini takip edecek bir ayağımızın olmasını çok istiyoruz; fakat bunu bir türlü oluşturamadık.  Yan yana gelirken bunu yapmayı konuşuyoruz, ancak bir türlü pratiğe geçiremiyoruz. En büyük eksiğimiz bu.  Bir STK'nın dile getirdiği projeyi ne yazık ki diğer çoğu STK üstlenmiyor. Projeyi dillendiren STK'nın sahiplenmesini bekliyorlar. Bölge ve kentimiz için doğru olan projeleri hepimiz bütüncül olarak sahiplenmeliyiz. Projeleri tek tek değil de bir bütün olarak, Mersin adına sahiplenmeliyiz. İş birliği içerisinde olursak birçok şeyi başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

 

“POLİPROPİLEN TESİSİ, ADANA YUMURTALIK ENDÜSTRİYEL SERBEST BÖLGEYE YAPILSIN”

Karaduvar Mahallesi’nde yapılması planlanan Polipropilen Tesisi’nin yapılacağı yerin serbest bölgenin genişleme alanında olmasından dolayı buraya yapılmasının doğru olmadığını kaydeden Engin, 

Şöyle konuştu: “10’uncu Kalkınma Planında Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanın yeri Mersin’dir deniliyordu. Ancak 11’inci Kalkınma Planında ne yazık ki Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanın Doğu Akdeniz’e yapılacağı yazıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan’ın da girişimleri sonucu; tekrar Mersin’de yapılacağı belirtildi. Ana Konteyner Limanının Mersin’de yapılacağına dair 1/100 binlik planlarda işaretleme yapılmıştı ancak son plan değişikliklerinde o bölge endüstriyel bölge olarak işaretlendi. Toros Gübrenin yanındaki 500 dönümlük alan Mersin Serbest Bölgesinin genişleme alanıydı. Polipropilen Tesisinin bu alana yapılmasını istemiyoruz. Biz sanayi tesislerine karşı değiliz fakat insan sağlığı için endişe verecek tesislerin yerleşim yerlerine yakın olmaması gerekiyor. Adana Yumurtalık endüstriyel serbest bölgeye yapılması en doğru olandır”

 

“OSB ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Otoban-Organize Sanayi Bölgesi bağlantı yolunun kısıtlı kaynaklardan dolayı yapımının uzun sürdüğünü aktaran Engin, “Ama diğer yerlerdeki Karayolları projeleri devam ediyor. Bölgemizdeki diğer projelerden ödenek aktarımı yapılarak proje hızlandırılabilir. Buranın bir çevre yolu niteliği kazanması için alın gişelerinin buraya alınmasını istiyoruz. Diğer illerimizde benzer uygulamalar mevcut. Yerleşim alanlarından çalışma alanlarını giderken bir ücret ödemeden hızlı ulaşım sağlamak için serbest bölge kavşağındaki alın gişeleri buraya alınmalı. Eski bakanımız ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı sayın Lütfi Elvan da bu konuda girişimlerde bulundu.  Umarız ki bu talebimiz bir an önce mevcut ihaleye dahil edilir. 20 dakikada gidilmesi gereken sanayi yolu 1 saat sürüyor.  Bunun da sebebi Mersin'in Doğu yönünden tek girişinin olmasıdır. İkinci Çevre yolunun Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzatılması ile trafik ve ulaşım rahatlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

“MERSİN-ARSLANKÖY-AYRANCI YOLUNUN YAPILMASINI ÖNEMSİYORUZ”

Mersin-Arslanköy-Ayrancı yolunun yapılmasını önemsediklerinin altını çizen Engin, yolun yapılması halinde bu bölgedeki yörüklerin daha çok rahat edeceğini anlattı. Engin, “Toroslar'ın tepesinde Yörüklerin sıklıkla yaşadığı bir Plato. Cehennem Deresi başlangıç noktasının olduğu, Yörüklerin yaylak alanı, Yıldız dağının zirve bölgesi, bir de Tahtacı yörüklerinin kutsal saydığı Bulgar Bozoğlan Dede dedikleri inanç merkezi bu yol üzerinde yer almaktadır. Yörükler burada peynir başta olmak üzere birçok süt ürünü üretiyor. Ürünlerin en kısa zamanda pazarlara ulaşması için bu yol önemlidir. Bahsettiğimiz yol açık kullanılabilen bir yol,  birkaç menfez ve sathi kaplama ile düşük maliyetli bitecek bir yol. Bu konuda bölge halkı ve muhtarlarımızla görüşmeler yaptık; bu yolun bir an önce yapılması kendileri için önem arz etmektedir. Umarız Hükümetimiz, Valimiz, Büyükşehir Belediyemiz veya Karayolları Bölge müdürlüğümüz bu yol ile ilgili bir an önce çalışmalar başlatır; İç Anadolu’ya giden en kestirme yola kavuşmuş oluruz” dedi.

 

“PAMUKLUK BARAJI SULAMA; ENERJİ VE İÇME SUYU AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)’nce yapımı devam eden ve Mersin’in en önemli yatırımları arasında olan  Tarsus Pamuklu Barajı Projesini de değerlendiren Engin,  barajın gerek sulama gerekse içme suyu açısından önemli olduğunu vurguladı.  MESİAD’ın daha önce burada  incelemelerde bulunduğunu anımsatan Engin, “Tarsus akarsuları, tarım alanları, inanç merkezleri, sanayi alanları ve turizm bölgeleri ile Çukurova'nın önemli bir bölgesidir. Havaalanı, Tarsus Kıyı Kesimi Turizm alanı, Karboğazı Kış Sporları Bölgesi, Pamukluk Barajı, Lojistik merkezi, Ashab-ı Kehf ve birçok tarihi inanç merkezi ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Pamukluk Barajı'nın gerek sulama gerekse içme suyu açısından çok önemli olduğunu belirterek barajın yapılacağı alana incelemelerde bulunduk. Barajın gövdesi tamamen bitmiş, yüzey betonlarının dökülmediğini gördük. Çok az bir ödenekle su toplama seviyesine gelecektir. Yeniden ihale yapılacağını duyduk, dileriz ki ödenekler verilir ve bu barajımızda su tutulmaya başlanır. Mersin'e milyonlarca metreküp su verecek kapasiteye sahip bu baraj içme suyu, sulama ve enerji açısından önemli. Özellikle otobanın üstünde yer alan kıraç tarım alanlarına hayat verecektir. Stratejik öneme sahip bu barajın bir an önce yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

“TARSUS KIYI KESİMİNDE YATIRIMLAR BAŞLAMALI”

Tarsus’ta alt yapı çalışmaları tamamlanan Tarsus Kıyı Kesimi Bölgesi’ne de değinen Engin, şunları söyledi: “Tarsus kıyı kesimi 14 kilometrelik bir sahil şeridine sahip arka planı ormanlarla kaplı bakir alan. 6 firmaya tahsisleri yapıldı ve Sayın Cumhurbaşkanımız seçim öncesi temelini attı. Biz de Mersin olarak sevindik. Bu projenin Cumhurbaşkanımızın girişimleri ile bir an önce başlamasını ve tahsis sahiplerinin gelmesini bekliyoruz. Arzu ederiz ki Cumhurbaşkanımız bu konuda Mersin'in sesini duyar. Tahsis sahipleri daha önce yolun olmadığını söylediler, otoban kalitesinde yollar yapıldı. Kanalizasyon, içme suyu hattı tamamlandı, arıtma sistemi yapıldı. Taşkın koruma setleri yapıldı. 6’ıncı bölge teşviki de verildi; artık hiçbir eksik kalmadı.” (Haber Merkezi)