Kurban var alıcı yok | Güney Gazetesi Mersin

Kurban var alıcı yok

31 Temmuz Cuma günü başlayacak Kurban Bayramı öncesinde kurban pazarları hareketlendi. Bayrama 3 gün kala kurbanlıklar alıcılarını beklerken satıcılar ise beklentilerini karşılayamadıklarını açıkladı.

Kurban var alıcı yok


ZELİHA ÖZİPEK

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. 31 Temmuz Cuma günü başlayacak Kurban Bayramı öncesinde kurban pazarları hareketlendi. Kimi satıcı bayrama 10 gün kala pazarda yerini alırken kimi satıcı ise pazarda yeni yerini almaya başladı. Kovid-19 nedeniyle geniş önlemlerin alındığı pazarda, kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. Deniz Mahallesi’nde kurulan kurban pazarında sadece küçükbaş hayvanlar yer alıyor. Onlarca satıcının yer aldığı pazarda kurbanlık fiyatları; bin TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor.

 

 

DAHA İYİ ŞARTLARA KURBANLIKLARINI SATMAK İSTİYORLAR

Deniz Mahallesi’nde yer alan kurban pazarında kurbanlıklarını satan Alev Doğru, pazarın tek kadın girişimcisi konumunda. Doğru, kendi büyüttüğü kurbanlıkları eşi ile birlikte satıyor. 5 senedir Deniz Mahallesi’nde yer alan pazarda kurbanlarını sattığını belirten üretici Alev Doğru, “Yılın 12 ayı ben bu işle uğraşıyorum. Hepsi benim hayvanlarım. Üretiyorum, besliyorum satıyorum. Pazarda bu işi yapan tek kadınım. Lakin bu pazarın daha iyi ortamlarda olmasını talep ediyorum. Devletimizin ve belediyemizin burayı kalıcı Pazar haline getirmeli. Biz her yıl derme çatma bir alan kuruyoruz. Daha hijyenik ve sağlıklı ortamlarda kurbanlarımızı satmak istiyoruz. Toroslar’daki kurban pazarı örnek alınmalı. Ne bir banyomuz var ne bir tuvaletimiz.” dedi.

 

“PAZAR BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAMADI”

Diyarbakır’dan 5 gün önce gelen Mehmet Yurt isimli üretici ise bu yılki pazarın beklentilerini karşılayamadığını açıkladı. Her yıl 360 adet hayvan getirdiğini belirten Mehmet Yurt, bu yıl 130 adet hayvan getirdiğini söyledi. Kurban fiyatlarının bin 200 ile 2 bin TL arasında değiştiğini söyleyen Yurt, şu ana kadar getirdiği 130 hayvanın ancak yüzde 30’unu sattığını belirtti.

 

 

“FİYATLAR UYGUN”

Kurban pazarında kurbanlıklarını getiren Mehmethan İnce de Kovid-19’un kurban pazarını olumsuz yönde etkilediğini açıkladı. İnce, “Sürekli bu işi yaptığımız için her sene buraya geliyoruz. Mera kiralayıp hayvanlarımızı otlatıyoruz. Daha sonra buraya getiriyoruz. Bu sene piyasa kötü. Mesela geçen sene bu vakitlerde ahırın yarısını satmış oluyorduk.  Bu sene sıkıntılı biraz. Bu koronavirüs bizi de etkiledi. Fiyatlar bu sene uygun. Çünkü hayvan yaylada otladığı için herhangi bir masrafımız olmuyor. Bundan dolayı daha uygun oluyor. Bizlerde kurbanlık fiyatları bin lira ile 3 bin lira arasında değişiyor” ifadelerini kullandı.