“Yeni balık pazarına gerek yok” | Güney Gazetesi Mersin

“Yeni balık pazarına gerek yok”

“Yeni balık pazarına gerek yok”


ZELİHA ÖZİPEK

Nisan ayında yasaklanan av yasağının ardından Mersin’deki balık piyasasını konuştuğumuz Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Diğer ilçelere kurulması planlanan balık pazarları hakkında Güney Gazetesi’ne konuşan Polat “Hali hazırda bir pazar var onu restore etmeleri gerekirken yeni pazarlar kurmaya çalışıyorlar bu hiç doğru değil” ifadelerini kulandı.

Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, 15 Nisan’da başlayan av yasağının 15 Eylül tarihine kadar süreceğini belirtti. Yasağın 15 Ekim’e kadar sürmesinin daha faydalı olacağını, denizlerin biraz daha dinlenmesi gerektiğini ifade eden Polat; yasak avlanma yapılması sonuncunda balık çeşitliliğinin azaldığını denizlerin de eski bereketini kaybettiğini dile getirdi. 

 

“ZATEN BİR PAZAR VAR DİĞERLERİNE GEREK YOK”

Diğer merkez ilçelere kurulacağı söylenilen balık pazarlarının, Akdeniz esnafını çok mağdur edeceğini kaydeden Polat “Bizler böyle bir pazarın kurulmasını istemiyoruz. Çünkü böyle bir şey kurulursa bu pazarın canlılığı gider. Bide hali hazırda olan tarihi bir pazar varken yeni bir pazarın kurulması hiç doğru olmaz. Yeniden söylüyorum bizler bu duruma karşıyız” dedi. Polat, balık fiyatlarının pahalı olmasının nedeni olarak ise mazot fiyatlarındaki yükselişi gösterdi.

 

“YAZIN SICAKTAN KIŞIN YAĞMURDAN KORUSUN”

Mersin Balık Pazarı’nın restore edilmesi yönünde taleplerinin olduğunu söyleyen Polat “Bu pazar tarihi bir yerdir buraya sahip çıkılması gerekiyor. En azından çatısı düzeltilsin yazın sıcaktan kışın yağmurdan korusun bu esnafı” dedi.