“Ülkemizde rapçilere karşı bir algı var” | Güney Gazetesi Mersin

“Ülkemizde rapçilere karşı bir algı var”

Bundan 3 yıl önce Heijan ile birlikte çıkardığı Yansın Geceler şarkısı ile Türkiye’nin gündemine oturan ve Youtube’da 220 milyondan fazla dinlenme başarısı gösteren Muti ile son albümü için bir araya geldik.

“Ülkemizde rapçilere karşı bir algı var”


İBRAHİM AYDEMİR

Sorularımızı içten ve samimi bir şekilde yanıtlayan Muti, “Son zamanlarda ülkemizde rapçilere karşı bi algı var, özendiriyorlar diye. Biz sokak hayatına, sokakta yaşanılan ve tamamıyla doğru olan şeylere özendirdik, kötü olanlara değil; çünkü en iyi okul sokaktır. Her şeyi gerçeğiyle görür ve yaşarsın. Biz yaşadıklarımızı, gördüklerimizi şarkılarımıza döküyoruz” dedi. Karantina sürecinde Heijan ile birlikte seslendirdiği Hokkabazlar şarkısını kime ithafen yazdığını da açıklayan başarılı rapçi, birçok başarı elde ettikleri halde kendilerine yer vermeyen ancak en ufak bir emniyet olayında kendilerine yer veren medyaya ithafen bu şarkıyı yazdıklarını ifade etti.

 

Sizi herkes dinliyor ama kim olduğunuzu tam olarak bilmiyor. Bende birkaç araştırma yaptım ve hakkınızda tam olarak bilgi yok. Bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

Gerçek adım Muhammet Mücahit Nedim Doğan. 1995 yılında İstanbul’un Şirinevler ilçesinde doğdum. Aslen Adanalıyım. Okul hayatımı lisede bıraktım. Daha sonra vatani görevimi Erzurum’da yaptım, döndüğümde ise müzik hayatım başladı.

 

 

“ÇOK ELEŞTİRİLDİM AMA KULAKLARIMI KAPATIP İŞİME BAKTIM”

“Yansın Geceler” ile bir anda tüm Türkiye’nin tanıdığı birisi oldunuz. Bu şarkının hayatınıza etkisi şüphesiz çok büyük olmuştur. Bu şarkının hayatınızdaki değişimini bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Benim için de gerçekten dönüm noktası oldu çünkü bundan önce arkadaş ortamında bile şarkı söylemeyen, eline mikrofon dahi almamış biriydim. Sadece çok iyi bir rap dinleyicisiydim. Bu fırsat bir anda altın bi tepsiyle bana sunuldu. Tabi ki güzel yanları çok fazla ama emin olun kötü yanları da var. Yeni olduğum için bi anda çok eleştirildim ve çok laf yedim ama kaldırabildim. Her geçen gün kendimi geliştirdim, kulaklarımı kapatıp işime baktım. Bugünlere bu sayede geldim. Yansın Geceler’in bende yeri her zaman ayrı. Dünyada bilmeyen Türk yoktur o şarkıyı. Bu bizim için bi gurur, umarım bu şekilde daha çok parça üretiriz.

 

Sizinle röportaj yapacağımı paylaştıktan sonra en çok istek gelen sorulardan biri “Muti” ne demek? Sahnede neden bu ismi kullandınız?

Muti’nin özel bi anlamı yok. İsmim Mücahit, küçükken semtte sevdiğim bi arkadaşım ismimi telaffuz edemeyip Muti demişti. Ondan beri böyle kaldı. Ben de bunu kullanmak istedim.

 

Sizleri genelde single’lar ile piyasada görüyorduk. Ancak Temmuz ayının ilk günlerinde 6 şarkılık bir EP yayınladınız. Bununla başlamak istiyorum. Çalışmanız hakkında neler söylemek istersiniz?

Evet genellikle single üzerinden yürüyorduk ve düetlerin içinde bulunuyordum. Sonra dostum Heijan’la aldığımız ortak kararla bana albüm yapmaya ve insanlara tek de bir şeyler yapabildiğimi göstermeye karar verdik. Bundan bir sene önce başladık ve o günden bugüne kadar emek verdik. Albüm zor iş ama önemli olan dinlediğim, sevdiğim, istediğim müzik türünü yaptım. Afro Trap olarak bilinen tür ile ilk kez bu ülkede bir albüm yapıldı. İçimden gelen her şeyi yaptım, mutluyum ve gururluyum. Uzun yıllardır bu işin içinde olan müzisyenlerin bile albümünü yapmak bana nasip oldu. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha çok üretiriz.

 

 

“ALBÜMDEKİ TÜM ŞARKILARA KLİP ÇEKECEĞİM”

Albümde hangi şarkılara klip gelecek?

Zaten çıkış parçamız olan Parti klipli geldi. 24 Temmuz’da Heijan ile düetimiz olan Sabaha Kadar parçamızın klibini de atacağım ve ardından yine Heijanla olan Enayi şarkımıza klip gelecek. Daha sonra da diğer üç şarkı ile birlikte albümdeki 6 şarkıya da klip çekmiş olacağım.

 

Heijan ile çok başarılı şarkıların altına imza atıyorsunuz. Aranızdaki uyum dinleyici tarafından ilgiyle karşılandı. Sence bu kadar sevilmenizin nedeni nedir?

Bence kesinlikle artı eksi olayı. Heijan sesi güzel, kalemi sağlam olan gerçekten çok yetenekli bir isim; ben ise daha eğlenceli, daha hiperaktif biriyim. Birbirimizi tamamladığımızı düşünüyorum. Ülkemizde çoğu beraber yola çıkan ikili rapçiler hep bi yerde yollarını ayırdı. Biz çok şükür 5 senedir beraberiz, hiç ayrılmadık çünkü birbirimize hiç ticari bakmadık. Biz dostuz. Para ve iş, ikili ilişkimizin hep gerisinde kaldı. En önemlisi de bu.

 

“ÜLKEMİZDE RAPÇİLERE KARŞI BİR ALGI VAR”

Şarkılarınızda birçok güzel söz var ama bunlardan bir tanesi dikkatimi çekti. “Yazdığım şarkıların hepsi gerçek hayat gibi, ben sokağı özendirdim popçu seksi fantaziyi…” Şarkılarınızda insanları sokağa özendirme amacınız ne? Onlara gerçek hayatı öğretmek mi?

Kesinlikle doğru. Son zamanlarda ülkemizde rapçilere karşı bi algı var, özendiriyorlar diye. Biz sokak hayatına, sokakta yaşanılan tamamıyla doğru olan şeylere özendirdik, kötü olanlara değil; çünkü en iyi okul sokaktır. Her şeyi gerçeğiyle görür ve yaşarsın. Biz yaşadıklarımızı, gördüklerimizi şarkılarımıza döküyoruz. Bu bizi popçulardan ayıran şey zaten.

 

 

Şarkılarınızda dikkatimi çeken bir diğer konu ise popçulara diss atıyorsunuz. Ülkemizdeki pop müzik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pop müziği eleştirmek bana düşmez ancak dediğim gibi bizi onlardan ayıran şey, biz yaşadıklarımızı, gördüklerimizi yazıyoruz ve bugünlere tırnaklarımızla kazıya kazıya geldik. Hiç bi destek almadan. Şu anda bu ülkede rap müzik revaçta. Umarım hep öyle kalır.

 

Şarkılarınızı yazarken esinlendiğiniz olaylar veya kişiler oluyor mu?

Tamamen yaşadıklarımız ve gördüklerimizi anlatıyoruz kendimizden esinleniyoruz :)

 

“HOKKABAZLAR DEDİĞİMİZ, MEDYA”

Bir gün araçtayken radyoda sizin Hokkabazlar şarkınıza denk geldim ve o günden bu yana tüm şarkılarınızı dinliyorum. “Hokkabazlar” şarkınızın yeri bende ayrıdır. Şarkıda dediğiniz gibi anlaşılmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Ve Hokkabazlar dediğiniz kimler?

Hokkabazlar dediğimiz kesinlikle medya çünkü biz sayısız başarıya imza attık. Tüm dijital platformlarda 1 milyara yakın dinlenmemiz var ama hiçbir zaman ne bi gazete ne bi televizyon bu başarımızı kutlamadı. Ama en ufak bi emniyetlik olayımızda bizi karalamaya başladılar. Ne bizi ne de anlatmak istediğimizi anlamadılar ve anlayamayacaklar. Bu şarkı tamamen bunlara ithafen yazıldı zaten büyük de yankı uyandırdı. Herkes kendinden bir şey kaptı o şarkıda. Hokkabazlar benim gözümde ikinci Yansın Geceler oldu. Tekrar yükseliş dönemimize vesile olan şarkı.

 

 

“YARDIMSEVER PROJELERDE HEP ÖN SAFTA OLACAĞIZ”

Elazığ’da meydana gelen depremden sonra birçok isim bir araya gelerek Zelzele şarkısını seslendirdiniz. O kadar isim nasıl bir araya geldiniz? Bize şarkının ortaya çıkış sürecinden bahsedebilir misiniz?

Çok sevdiğimiz arkadaşımız Özkan Meydan, aynı zamanda birkaç şarkımızın aranjörlüğünü yapan kişidir. Böyle bir proje yapmak istediğini söyledi, biz de ikiletmeden kabul ettik. Geri kalan herkesi de o ayarlamıştı. Tabi ki kabul etmeyen insanlarda olmuş, tabi onların kararı bu. Daha sonra onların stüdyosunda toplandık, hep beraber yazdık ve aynı gece kayıt aldık. O kadar kişi daha sonra stüdyoda klibini çekip attık. Gelirleri halen AFAD’a gidiyor yaptığım en anlamlı işti. Bu şekilde çıkarsız yardımsever projeler ne zaman gelirse gelsin, hep ön safta olacağız.

 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Okudukları için teşekkür ederim hiçbir zaman insanlara önyargılı olmayan gördüğünüzle yargılamayıp göremediklerinizi görmeye çalışın sağlıcakla kalın sevgilerle…