Çağdaş Hekimler Grubu’ndan geleceğine sahip çık çağrısı | Güney Gazetesi Mersin

Çağdaş Hekimler Grubu’ndan geleceğine sahip çık çağrısı

Mersin Tabip Odası’nda genel kurul heyecanı. Bu hafta sonu Tabip Odası binasında gerçekleştirilecek olan genel kurul öncesinde adaylıklarını açıklayan Mersin Çağdaş Hekimler Grubu, tüm hekimleri odalarına sahip çıkmaya çağırarak genel kurulda oy kullanmaya davet etti.

Çağdaş Hekimler Grubu’ndan geleceğine sahip çık çağrısı

ESRA YAĞMUR

Çağdaş Hekimler Grubu’nun listesinin dışında henüz başka bir listenin çıkmadığı genel kurulda oy kullanımı 19 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek.

Çağdaş Hekimler Grubu adına oda binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, 18-19 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan genel kurula katılım çağrısı yaparak geçmiş iki yılın değerlendirmesini yaptı.  2018 yılının Nisan ayında 860 hekimin katıldığı genel kurulda 645 oy alarak göreve başladıklarını anımsatan Antmen,

"Yeni yönetim olarak nöbeti devraldığımız arkadaşlarımızın zamansızlık nedeniyle tamamlayamadığı işleri bitirirken hem meslektaşlarımızın özlük, demokratik, ekonomik haklarını elde edilmesi hem halkımızın eşit, ücretsiz, nitelikli bir sağlık hizmetine ulaşabilmesi için iki yılı aşkın bir süre mücadele ettik.

Bu süreçte bizleri üzen ve yoran gelişmelerin yanı sıra sevindiren gelişmeler oldu; Örneğin, 2010 yılında arsası alınmış, 2017 yılında temeli atılmış MESAP (Mersin Tabip Odası, Mersin Eczacı Odası ve Mersin Veteriner Hekimler Odası’ndan oluşan MERSİN SAĞLIK PLATFORMU) binamıza taşınmak bizim yönetimimizde gerçekleşti. Bütün hekimler mutlu oldu; ancak gerek inşaat sektöründe yaşanan kriz gerek dövizin önlenemeyen yükselişi nedeniyle inşaatımızın süresi çok uzadı. Gelirimizin önemli bir kısmını inşaatımızı tamamlamak için kullandık. Bu durum bizi ekonomik olarak zorladı. Bu süreçte meslektaşlarımızın yaptığı bağışlarla içinden çıkılamaz bir hal alan mali durumumuz idare edilebilir oldu. Yeri gelmişken katkı sunan tüm meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz" dedi.

 

COVİD-19’DAN 23 HEKİM HAYATINI KAYBETTİ

2020 yılının ilk aylarında Türkiye’nin de etkilendiği Covid19 pandemisinin herkesi çok yorduğunu ve bu süreç içerisinde Silifke’de aile hekimi olarak çalışan  Dr. Erdinç Şahin’in de içinde olduğu 23 meslektaşlarını kaybettiklerini anlatan Antmen,

"Pandemi nedeniyle odamızın daha çok sokağı ve iş yerlerini hedefleyen kimi etkinlikleri aksadı bunun sonucunda meslektaşlarımızla daha sıkı ilişkiler geliştiremedik; ama aynı pandeminin bizim yıllarca savunduğumuz kamusal, koruyucu sağlık hizmetlerinin ne kadar önemli ve doğru olduğunu da bir kez daha kanıtladığını gördük" diye konuştu

 

"DESTEK DEĞİL KATKI BEKLİYORUZ"

Bu dönemde iktidarın TTB’ye ve odaları yönelik baskılarının arttığını ifade eden Antmen, şöyle konuştu: "TTB’yi susturmak, sindirmek ve halktan yana, hekimlerden yana yönetim anlayışını yok ederek, sağlık bakanlığının yanlış politikalarının destekçisi haline getirmeye çalışan hükümet bunu başaramayınca çeşitli bahaneler ileri sürerek TTB yasasını değiştirerek bizi zayıf düşürmek için yeni bir saldırı süreci de başlattı. TTB yanı sıra TMMOB ve Barolar da bu saldırının hedefinde idi. Böylece adı geçen kurumlarla TTB’nin ortak mücadelesinin önemi bir kez daha açığa çıktı. Şimdi Mersin Çağdaş Hekimler Grubu olarak yine sizlerin karşısındayız ve bugüne değin yapmaya çalıştığımız şeylerin üzerine daha iyilerini ekleyerek daha çağdaş, daha demokratik, daha laik bir ülke ve ekonomik, demokratik, özlük haklarımıza sahip çıkan bir TTB anlayışını hakim kılmak, bunun mücadelesini vermek, bunu sizlerle birlikte başarabilmek için yeniden adayız. Yeni aday listemizle karşınızdayız ve sizden sadece destek değil katkı da bekliyoruz"

Tüm meslektaşlarını haftasonu yapılacak olan genel kurula davet eden Antmen, "Bizim yönetim anlayışımız, birilerinin çalıştığı, birilerinin yalnızca destek verdiği bir anlayış değildir, tam tersine odamızı hep birlikte yönetebildiğimiz, doğrudan demokrasinin hakim olduğu bir yönetim anlayışıdır. Önümüzdeki iki yılı bu anlayışla birlikte yönetebilmek için tüm meslektaşlarımızı 18-19 Temmuz 2020 tarihinde yeni binamızda yapacağımız genel kurulumuza davet ediyor, Çağdaş Hekim listemizi desteklemenizi talep ediyoruz" dedi.