Advert
Tüketim sorunu…
Niyazi Ergün PARLAT

Tüketim sorunu…

Bu içerik 1832 kez okundu.

AVM’lerde yüksek sesle müzik çalmıyorlar mı, çıldırıyorum. Bunun, minibüslerde çalınan yüksek sesli müzikten ne farkı var.

Piyasa ekonomisi, insanları birer müşteriye, insan ilişkilerini de çıkar ilişkilerine dönüştürüyor. Sanatçı Ercan Kesal’a göre, tüketici sistem bizi insanlıktan çıkarmakta, AVM’lere kilitlenmek ise sıradanlaşmaya ve çöküntüye yol açmaktadır.

Gazetelerde, dergilerde bazı karikatürler görürüz. İnsanlar alışveriş arabasını itmektedirler. Oysa gerçekte, insanlar alışveriş arabalarını itmiyorlar. Tam tersine, alışveriş arabaları insanları çekiyor, sürüklüyor, alıp götürüyor. Dahası yönetiyor. Çünkü, bu arabalar tüketim malları ile doldukça, insanların cüzdanları boşaldıkça boşalıyor tamtakır.

Üstelik bu malların önemli bir kısmı ithal… Yani Türk malı değil.

Ekonomik büyümemizi, sıcak para destekli tüketim ekonomisi ile gerçekleştiriyoruz.  Oysaki, tüketim ekonomisi ile büyünmez. Üretim ekonomisi ile büyünür. Banka kredileri ise, sanayi sektöründen çok, konut ve diğer harcamalara gidiyor.

Aile bütçesi olanaklarına bakılmaksızın yapılan tatil harcamaları, dizginlenemeyen AVM alışverişleri, akıllı telefonlar çılgınlığı, bütçe olanaklarını zorlayan yeni ve daha çok sayıda otomobil alımları sonucunda, çarpık bir ekonomik tablo ortaya çıkıyor. Çünkü az üretiyor, çok tüketiyoruz.

Dünya nimetleri sınırlıdır ve insanlar arasında eşit olarak paylaşılmalıdır. Reklam aldatmacaları konusunda çocuklarımızı küçük yaşlardan başlayarak bilinçlendirmeliyiz.

Dünya Doğal Hayat Fonu’nca hazırlanan bir rapora göre, tüketim oranları bu hızla artarsa, 2050 yılında canlı yaşamının sürdürülebilmesi için, Dünyamız gibi iki gezegene daha gereksinim duyulacağı belirtiliyor.         

***

Burkulma…

Her kar tanesini ayrı biçimde yaratan güç,

Varsıl, yoksul ayırmaksızın,

Herkesin üzerine eşit yağdırır.

Ayak sesleri, adımlar, yürüyüşler,

Birbirinin aynı değildir bilirsin.

Kendinden uzakta yaşar bazı insanlar çünkü.

Görürsün yaslarla yok edişlerin,

Hep yan yana olduğunu.

***

Kuşun ölümü

Gagasını açar, 
Ama tek çığlık atamadan ölür bir kuş,
Çiçekler ezildikçe,
Kağıtlar çiğnendikçe,
Şiirler yırtıldıkça,
Kitaplar yakıldıkça…

                         

                                                                                          

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi