Advert
Başkan Seçer, iyi yolda...
Kemal İSTEK

Başkan Seçer, iyi yolda...

Bu içerik 424 kez okundu.

Ekonomik sıkıntılar Türk aile yapısını derinden sarsıyor. Özellikle son yıllardaki boşanma sayısındaki artışlar durumun vahametini gözler önüne seriyor. Nereden nereye geldiğimizi görmek için rakamlara bakmamız yeterlidir. 2000 yılında evlenen kişilerin sayısı 461 bin 417 olurken, boşanan kişi sayısı 34 bin 862 olarak kayıtlara geçmişti. Geçtiğimiz yıl ise 553 bin 202 kişi evlenmiş 142 bin 448 kişi boşanmıştı. İçinde bulunduğumuz yılın henüz rakamları açıklanmadı ama bu alanda rekor beklenti söz konusudur.

Tabi, evliliklerin yıkılması sadece ekonomik sorunlara dayalı değil, başka faktörler de vardır ama bu konuda itici gücün geçim derdi olduğunu da görmek lazım. Öte yandan hayat pahalılığına karşı aileleri koruma noktasında acil tedbirlerin alınması gereği ortaya çıkıyor. Özellikle ekonomik kriz zamanlarında bazı tedbirlerin ortaya konması şart ama bunu kim yapacak?

Öncelikle devlet bünyesinde asgari ücretle çalışanların sorunlarına eğilmek gerekiyor. Mevcut iktidarın bu konuda elinden tutan yok ama elinden de gelen bu kadar sanırız. Peki yerel yönetimler yani belediyeler bu konuda bir şeyler yapa bilir mi?

Evet, yapabilir, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu konuda elini taşın altına sokan bir yönetici olarak tavrını ortaya koydu. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir ile Belediye-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Belediye çalışanlarının yüzünü güldüren bir ücret artışı yapıldı. Belediyelerin de bütçe konusunda zorda olduğu bugünlerde Başkan Seçer’in belediye çalışanlarının yardımına koşması takdire değer bir yaklaşımdır.

Söz konusu toplu sözleşmede Türkiye’nin bir başka yarası olan kadına şiddet konusunda da bir madde dikkat çekici oldu. Başkan Seçer’in sözleşmede, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli maddelere yer verilmesini sağladı. Buna göre. aile bireylerine şiddet uygulayan personellerin iş akdinin sona erilecek, kadınlar ve erkekler arasında eşit işe eşit ücret prensibi ön planda tutulacak.

Türkiye kadına şiddet konusunda artık dayanılamaz noktalara geldi. Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi tarafından her yıl gerçekleştirilen 'Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması'nın 2019 sonuçları açıklanmıştı. Araştırmaya göre 2019 yılında kadının en büyük sorunu, 'Şiddet'. İkinci sırada ‘işsizlik', üçüncü sırada ise ‘eğitimsizlik’ geliyor.

İşte bu gerçeği göz önünde bulunduran Başkan Seçer, yine toplumsal yaralara adeta merhem çalıyor. Kadına şiddet nasıl bitecek diye kafa yoranlar onun bu yaklaşımını bence örnek almaları gerekmektedir.    

Başkan Seçer’in kadına karşı pozitif ayrımcılık yapacağını seçim döneminde ifade etmişti. En son 155 kadına iş imkanı sağlanması da bu konuda attığı adımlardan birisi olarak değerlendirilmelidir. Öte yandan eğitim konusunda yine bir çok çalışmanın ortaya konduğunu görüyoruz. Bir de iş sözleşmesinde emekçilerin aileleriyle birlikte tiyatro ve sinema gibi aktivitelerde zaman geçirmelerini içeren maddelere de yer verilmiş olması sosyolojik bakımdan çok büyük yararlar getirecektir.

Başkan Seçer, bugüne kadar özlemi çekilen sosyal belediyecilik alanında ciddi işler yaparak, sosyal demokrat belediyeciliğin iyi örneklerini veriyor. Özellikle dar gelirli vatandaşların çeşitli projelerle yardımına koşması sosyal patlamanın önüne geçmek adına çok önemlidir. Halk Kart bunun en güzel örneklerinden birisi olarak dikkat çekmişti.

Şunu da son olarak ifade edeyim: İnsanı mutsuz olan bir kentti Paris yapsanız ne yapmasanız ne? Yollar, kaldırımlar zaten yapılır, önemli olan toplumsal yaralara merhem olmaktır. İşte bu nedenle önceliği betona değil, insana yatırım yapmaya veren Başkan Seçer, iyi yolda...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi