KAHVERENGİ ADALET!
Fatma PARMAK

KAHVERENGİ ADALET!

Bu içerik 908 kez okundu.

Renklerin insan üzerindeki etkileri tartışılmaz. Her toplumda coğrafi ve iklimsel koşulları üzerinden insanlar renklere kültürel anlamlar yüklenmiş, kullanılmıştır. Hatta kutsanmış ya da lanetlenmiş renkler vardır. Hal böyleyken otorite hangi rengi kullanmalıdır.

Çocukluğumuzda devlet okulları, hastaneleri, idari örgütleri ağırlıklı olarak kahverengi diye hatırlıyorum. Okullarda sıralar kahverengi, önlükler siyah kasvet veren renkler hakimdi. 90’lı yıllar ile özel hastaneler, özel okullar soft renkler kullanmaya başladı. Evet hastalıkların tedavi sinde daha iyi olur

Ülkemizin hukuk rengi de değişmelidir. Adliye de çalışanların yani hukuk dağıtıcıların bulundukları ortamda renk seçimi ağırlıklı olarak kahverengi. Mahkeme ortamları için böyle bir renk seçimi gerek adalet dağıtıcılarına gerek alıcılarına iyi gelmediğini düşünenlerdenim.  80 milyonluk nüfusla dünyanın en büyük adliye binasına sahip olmak benim için utanç vericidir. Dahası bunu kapısına tabela asarak reklam etmek teknolojik hıza rağmen adaletin yavaş ilerlemesi, dosyaların çokluğu adalet dağıtıcılarına gereğinden fazla yormaktadır. Bu yorgunluğun içerisinde bulundukları ortam onların psikolojisinde doğru etkiye sahip olan renk seçilmelidir. Yani dünya anlayışında iş ortamları huzur veren üretkenliği bol sağlıklı olmalıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi