Evet, Türk'ün ayranı kabarmaya başlıyor!...
Kemal İSTEK

Evet, Türk'ün ayranı kabarmaya başlıyor!...

Bu içerik 475 kez okundu.

Türk tarihini incelediğimizde Çinlilerle asırlar süren savaşların yaşandığını görüyoruz. Onca akıtılan kan savaşların son bulmasıyla birlikte kesilmiştir diye düşünürken son yıllarda gündeme gelen Çin zalimliği yürekleri yaralayacak cinstendir. Bugün uygar dünyanın gözleri önünde Doğu Türkistan'da yaşanan sistamatik soy kırımı görmemek mümkün değildir. Doğu Türkistan'da milyonlarca Türk'ün kamplara kapatılması ve yaşanan Çin zulmüne ilişkin Meclis'e araştırma önergesi verilmişti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'nun, imzası ile verilen araştırma önergesinin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesi gerçek anlamda bir hayal kırıklığı yarattı. Meclis'e sunulan araştırma önergesinde Çin'in Doğu Türkistan'daki Türkleri tamamen yok etmek istediğine dikkat çekilirken, "Türk Halkı ve Türkiye Cumhuriyeti Doğu Türkistan'a sahip çıkmalı, Çin zulmünü durdurmalı, Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın can ve mal güvenliği uluslararası yasalara göre garanti altına alınmalıdır" çağrısında bulunulmuştu.

İYİ Parti TBMM grubunun resmi Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Grup Başkanvekilimiz Yavuz Ağıralioğlu’nun, Çin tarafından Doğu Türkistan'da kurulan toplama kamplarının ve Doğu Türkistan’daki Müslüman Türk nüfusun uğradığı akıl almaz mezalimin araştırılması ile ilgili verdiği önerge Ak Parti’nin HAYIR, MHP’nin ÇEKİMSER oylarıyla reddedilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Bu konunun tamamen ekonomik ilişkilerin odağında olduğunu göre biliyoruz. Çin ile Türkiye arasındaki ekonomi hacmi ve buna bağlı olarak sürdürülen iyi ilişkiler Doğu Türkistan'daki yaşananlara karşın iktidar gözlerini kapatmak zorunda kalmıştır.

En çok konuşacak olan bizler sussak da Çin’deki bu barbarlığa dünyadan yükselen sesler var. Üstelik soy kırım olgusunun teknoloji boyut kazandığı şeklindeki tespitler dehşete düşürmeye yetiyor. Bazı yayın organları da bunun sistamatik bir soykırım olduğu görüşünü ortaya koyuyorlar. ABD’nin çok okunan gazetelerinden New York Times, Çin yönetiminin Uygur Türkleri de dahil olmak üzere birçok azınlığa karşı yürüttüğü sistematik şiddetin boyut değiştirdiğini aktarmıştı. Gazete, “Çin, Batı’dan aldığı yardımla DNA’yı kullanarak yüz tanımlıyor” başlığını kullandığı haberde, Çin’in usulsüz bir şekilde verileri topladığını okuyucularına duyurdu.

Çin’in Tomşuk bölgesindeki görevlilerin bölgedeki yüzlerce Uygur Türkünden kan örnekleri aldığı belirtilirken, bunları kullanarak DNA’ları tasnif ettiğini yazan New York Times muhabirleri Sui-Lee Wee ve Paul Mozur, “ABD’nin geliştirdiği ve diğer ülkelerde de kullanılan teknolojinin henüz ilk adımlarını attığını teknoloji DNA’ları kullanarak kişinin yüzünü şekillendirebilecek. Bu şekilde kaçaklar yakalanabilecek ve hatta şüpheli kişiler yok edilebilecek. Fakat etik konusunda uzmanlaşan yetkililer Çin’in bu teknolojiyi ırksal olarak insanları ayrıştırarak ayrımcılığı körüklemek için kullanacağını söylüyor” yorumunu yaptı.

New York Times’ın haberinde, “Uzmanlar uzun vadede Çin’in komünist hükümetinin DNA örneklerinden oluşturulan görselleri kitle gözetleme teknolojisi ve yüz tanıma teknolojisiyle birleştirerek azınlık ve muhalefet üzerindeki baskıyı artırmasından endişe ediyor” ifadesi kullanıldı.

Doğu Türkistan'dan yükselen çığlığa ne kadar daha kulaklarımızı kapatabiliriz? Bu bir Turan meselesi kesinlikle değildir; çünkü insanlık burada can çekişiyor. İnsan hakları diye yırtınan ülkeler şimdi neredeler? İşin ucunda Türkler olunca gözleri kör, kulakları sağır oluyorlar. Irkları aynı ama isimleri farklı Türk ülkeleri bugünlerde safları sıklaştırma eylemi içerisine girdiler.

Evet, Türkün ayranı kabarmaya başlıyor!...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak