AZİM VE BAŞARI HER TÜRLÜ ENGELİ AŞIYOR
Sibel GELBUL

AZİM VE BAŞARI HER TÜRLÜ ENGELİ AŞIYOR

Bu içerik 986 kez okundu.

EN BÜYÜK ENGEL ENGELLENMEKTİR!

Ankara’da yaşayan ve doğuştan görmeyen Eşref Armağan 41 yıldır resim yapıyor. Amerika ve Avrupa’da sergiler açan Armağan, Amerika eski Başkanlarından Clinton’ın da portresini yapmış. Menajeri Joan Eroncel ile birlikte gittiği ülkelerde uluslararası ün kazanan Eşref Armağan’ın beyin yapısı Harvard Üniversitesi’nde incelenmiş ve görmediği halde nasıl resim yapabildiği bilimsel çalışmalara konu olmuş. Dokunuşları ile gören bir duruma sahip.

Beyin felci sebebiyle hareket ve konuşma kabiliyeti çok kısıtlı olan Murat Can Çiçek, Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun oldu. Google'dan da burs alan ilk engelli Türk olan Murat Can, Amerika'da doktora eğitimi için kabul aldı. Eylül'de Amerika yolcusu. Ancak bu hikâyesinin asıl kahramanı o değil. Annem diyor. Anne 55 yaşında oğlu için usanmadan çabalamış. Her yere onunla gitmiş. Onun için araba sürmeyi öğrenip şimdi de Amerika’ya gideceği için yabancı dil eğitimi alıyor.3 yıldır da YGA projelerinde yer alan Murat Can, engellilerin bilgisayar kullanımını kolaylaştıracak bir yazılım üzerinde çalışıyor. Engelli oğluyla bir mücadelenin kahramanı Annenin inancı ve azmi sayesinde oğlu şimdi bilgisayar ve yapay zekâ üzerine doktora yapıyor.

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki İbrahim Biricik bütün engellere rağmen yapılamaz denileni yaptı. Engeli ve maddi zorluklarına rağmen tüm engellilerin kullanabileceği o motosikleti yaptı. 1 yaşlarında geçirdiği çocuk felcinden sonra yürüme yeteneğini kaybeden, hurdaya ayrılmış bir motoru akülü ve kullanabilir hale getirdi. Yapamazsın dediler. Kesinlikle evet. Yapamazsın denileni yaptı. Mücadele ve her şeyin azimde bittiğini ispatladı.

Engelli olan ve bedenle değil, zekâsıyla engelini aşan birçok öyküler var. Gündelik hayatımızda engelli vatandaşlarımıza çıkardığımız engeller ise zaten malumumuz… Türkiye, engellilerin eğitimi konusunda çok geride.

Engelli vatandaşların isteklerine kulak asalım; (Engel gruplarına göre değişiyor)(Örneğin tekerlekli sandalye kullanan engelli ile işitme veya görme engellinin sorunu farklı) 

1-Engellileri küçümsemesinler. Onlarda İnsan. Mesela yürüyemeyen bir insan da evlenmeyi eğlenmeyi hayal edebilir, çocuğunu sevmeyi, onunla oynamayı hayal edebilir.

2- Rampa yapılıyor. O kadar dik yapılmış ki çıkarken akülü arabayla çıkabiliyorsun ama inerken kayabiliyor. Araçlar park ediliyor. Geçisiniz yok. Âdeta çaresiz kalıyorsunuz.

3- Akülü arabayla otobüse binseniz kimse size yardım eli uzatmıyor. Binerken ve inerken sorun yaşadığımızda şoförle tartışıyoruz. Anlamıyor zorlandığımızı. Biran evvel inmemizi bekliyor.

4- Engellilerin lehine, onların talepleri doğrultusunda bir yasal düzenleme yapılmalıdır.

5- Engelliler için yeni istihdam alanları yaratılmasına özen gösterilmelidir.

6- Toplum engellilere nasıl davranacağı ile ilgili bilinçlendirilmelidir.

Öncelikle engellilerle ilgili devlet nezdinde kararlar alınırken mutlaka engellilerin görüşü sorulmalı. Yaşadıkları zorlukları onlar dile getirmeli ki çözüm ona göre bulunsun.

Unutmayalım ki hayata engelli başlamak tercih değil, sonuçtur. Hepimizin engelli adayı olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edildi. 

ENGELLİLERİ DIŞLAMAYALIM!

Sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde hatırlayarak, sosyal medyadan birkaç paylaşım yaparak değil; her alanında onların sorunlarına çözüm üretebilmek için uğraşmalıyız.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”