Yeni logo, yeni bir başlangıç
Kemal İSTEK

Yeni logo, yeni bir başlangıç

Bu içerik 273 kez okundu.

Bu topa girmezdim ama ne yapayım top ayağıma düştü. Bari bir yorum da ben çakayım. Mersin’de güncel tartışma konusu Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin logo değişimi, bununla ilgili önüne gelen bir şeyler söylüyor; söylesin demokrasi bu, demek işlemeye başlamış; çok güzel.

Madem öyle, ağzı olan konuşuyor, ben de bir şeyler söyleyeyim o zaman.

Logo değişimini ortaya koyan isim Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu doğru değil mi? Peki Başkan Seçer seçim kampanyasında ne demişti? “Değişim” değil mi? Başkan Seçer, değişimin öncelikle düşüncede olduğunu ve her alanda bir değişim öngördüğünü dememiş miydi? Şimdi logo değişimine neden şaşıranlar var, bunu anlamakta zorlanıyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki, onca iş güç varken logoyu değiştirmek şart mıydı?’ diye.

Tabi şarttı, değişim demek değişmek, değiştirmek demek, yani eskiyle bağlarını bir ölçüde koparmak demek, yoksa değişim, değişim olmaktan çıkar, ancak ve ancak gelişim olabilir. Biraz kafanız karıştı değil mi? Olsun, olsun bir şey karışmadan çözülemez!

Şimdi gelelim şu logo meselesine. Mevcut logo 1993 yılında kullanılmaya başlamış, bu yıl size hangi olayları hatırlatıyor? Ben söyleyeyim: Türkiye'yi derinden sarsan suikastlar, kazalar, toplu katliamlar, normal gösterilmeye çalışılan ölümler... Yakın tarihin en karanlık olaylarının cereyan ettiği 1990-1994 arasında en ağır travmanın yaşandığı yıl, 1993 olmuştu. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın sır dolu ölümü, 33 erin şehit edilmesi, Başbağlar'da 33 vatandaşın kurşuna dizilmesi, Madımak'ta yine 33 aydın ve yazarın ölümü de bunlardan sadece birkaçıydı. Dikkatinizi çekerim, 33 yani Mersin’in plakası, evet tasadüf ama dajuvu gibi bir şey bu.

Neyse biz yine konumuza dönelim; ve o kabus yılda neler oldu, hatırlamaya devam edelim. 24 Ocak 1993 sabahı Türkiye kâbus gibi bir güne uyanmıştı. Gazeteci Uğur Mumcu, aracına yerleştirilen bomba ile öldürüldü. Maliye Bakanı Adnan Kahveci, 5 Şubat'ta şüpheli bir kazada öldü. Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis, 17 Şubat günü uçağının düşmesi sonucu şehit oldu. Madımak Oteli'nde aralarında 33 aydın ve yazar yakılarak öldürüldü.

Tamam, bu bir logo değişimi ve bunlarla ne alakası var diyeceksiniz, haklısınız; fakat ben logonun doğum yılını öncelikle size hatırlatmak istedim. Şimdi gelelim logonun şekli şemaline. Bir kere logo Mersin’i bilmeyenlere kentle ilgili bir fikir vermesi için gerekiyorsa, bu yanlış çünkü portakalı simgeleyen yuvarlak, yapancı gözü ile turuncu yuvarlak daireden başka bir şey değildir. Deniz dalgaları abartılmış, Akdeniz gibi iç denizden çok, okyanus dalgalarına benziyor. Yani bu logo aslında Mersin’i tanıtacak, sempati uyandıracak özelliğe sahip değil.

Şimdi gelelim yeni logoya, yaptım oldu, mantığı ile ortaya konmasını yanlış bulurum. Bir yarışma düzenleyerek işi biraz halka indirgenseydi fena olmazdı. Belki de referanduma gidilmesi de Mersin için demokrasi adına önemli bir farkındalık yaratırdı. Ama ne söylesek boş, olan oldu, yeni logo tartışmalar eşliğinde yerini aldı. Bundan sonrası için bu konuya takılıp kalmanın bir yararı yok. Üstelik onca sorun varken, yeni sorunlar ortaya çıkarmanın bir anlamı da yok. Anlamsız bir meseleyi uzatmaya da gerek yok. Bir gerçek var: Mersin değişim istiyor, önce düşünce de sonra kentin imarında... İşte bu yüzden, yeni logonun, yeni bir başlangıç olmasını temenni ederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada