Başkan Seçer, tercihini yaptı; tabana kuvvet!...
Kemal İSTEK

Başkan Seçer, tercihini yaptı; tabana kuvvet!...

Bu içerik 336 kez okundu.

Geçtiğimiz gün Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi yapıldı ve dilek temenniler bölümünde MHP Gurup Sözcüsü Mahmut Tat’ın konuşması ortalığı germişti. Gerçi Tat, “Başkan Seçer’in dürüstlüğüne vurgu yaparak akaryakıt alımı ile ilgili hazırlanan taslak ihale şartnamesinde yanlış olduğun u söylemişti. Bu meclisin ardından ertesi gün bazı yerel gazeteler ‘Adrese teslim ihale iddiası” başlığıyla manşet yaptılar. Şimdi diyeceksiniz ki, şartnamede ne var? 150 milyon lira bu ihalenin bedeli, onu da söyleyeyim, çünkü rakamsal değer önemlidir. Şartname diyordum, deveye hendek atatacak kadar titizlikle yapılmış, eşitlik ve rekabet ilkeleri iyi uygulanmış ve amaç tasaruffa yine odaklı. O kadar ihale şartnamesi var, sadece akaryakıt istasyonu Büyükşehir Hizmet Binasından 5 km uzaklık taşıyacak konusu bunu adrese teslim yapıyormuş. Tat, “5 km değil de 6 km uzakta şubesi olan akaryakıt firması bu ihaleye giremeyecek, yanlış olan budur” diyerek düşüncesini belirtmişti.

CHP Meclis Üyesi Ali Uyan’dı sanırım, “6 km dersek bu sefer 7 km olsun denecek ve ya bunun hiç sonu gelmeyecek. Büyükşehir hizmet binasındaki araçların daha uzak mesafelere giderek benzin almaları hem yakıt tassarrufu hem de zamanlama konusunda sorun olacaktır” diyerek şartnameyi değerlendirmişti.

Yani, bir anda Başkan Seçer’i henüz taslak durumda olan böyle bir şartname maddesi ile suçlamak ve kamuoyunda yıpratmak istemek hangi vicdana sığar, anlamakta zorluk çekiyorum.

Şimdi, Sayın Seçer’i tanımayan insanlar olsak, böylesi algı yaratmaya dönük çabalara kulak asacağız belki de...

İki dönem milletvekilliği yapmış bir isim Sayın Seçer, ulusal siyasetimizde önemli bir yeri olduğunu söylememe gerek yok; yasaları, devleti ve kamu vicdanını bilir. Bunu her fırsatta ortaya koyuyor. Bakın, aynı akaryakıt ihalesi MESKİ’de yapıldı. Geçtiğimiz yıl kırım 7,5 iken bu sefer %22 oldu. Bunu söyle anlatmak gerekiyor sanırım, birlerinin kar marjı düşünce hopluyor...

İşte ben buna kimsenin alet olmasını istemiyorum; çünkü bizler için birinci derecede kamunun çıkarlarıdır. Belediye bütçesi bizlerin verdiği paralarla hizmet üretiyor. Başkan Seçer’in belediyenin çıkarlarını korumak için cesur adımlar attığını da görüyoruz.

Şu ana kadar bir bilirkişi olarak, evet başkanları analiz etmede kendimi bir bilirkişi olarak görüyorum, 30 yıldır neredeyse işimiz gücümüz onları takip etmekte geçti. Biz nelerini gördük nelerini, burnundan kıl aldırmayan mı dersin, rakı masalarında iş görenleri, koruma ordularıyla gezenleri tombulunu, zayıfını uzununu kısasını, neler neler...

Başkan Seçer, çok cesur bir siyasetçi, hani derler ya, “Aslan yüreği yemiş” diye aynen öylesine cesur. Bunu nereden biliyorum derseniz, o zaman siz onu halkın arasında hiç görmemişsiniz demektir. Başkan Seçer’i en son Narenciye Festivali’nde korumasız gezerken bir süre takip ettim. Her yere ana baba günü ve terör olayı ihtimalinin yüksek olduğu günler, bunu düşünün... Evet, Başkan Seçer, festivali gezerken halkla fotoğraf çektiren başkan rekorunu kırdı. Cesaretini ortaya koyarak, “başkanınız içinizde” diye mesaj veriyordu.

Başkan Seçer, tabandan mı, tavandan mı? Tercihini yaptı; tabana kuvvet!...

             

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada