Başkan Tepe, doğru yerde...
Kemal İSTEK

Başkan Tepe, doğru yerde...

Bu içerik 371 kez okundu.

Dün, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yine büyük hüzünle andık. Her 10 Kasım günü bu ayrılığın hüznünü yaşıyoruz. Bu yıl biraz da Atatürk sevgisinin dışa vuruşunu hissettik. Halkın sevgisi cadde sokaklar, tarlalar, fabrikalar nerede Atatürk sevdalısı varsa, kendisini hissettirdi. Bu milletin gönlünde hiç bir zaman ölmeyecek olan Atatürk, siyasete malzeme yapılamayacak kadar büyük değer olduğunu bir kez daha gösterdi. Büyük Atatürk, geleceğe ışık tutmaya devam edeceksin...

Atatürk’ün bu denli saygı uyandırması için çok neden var. İşgal edilmiş bir vatanı kurtarması, yeniden imar etmesi ve Cumhuriyet ilanı say say bitiremeyiz. Demokrasi, bence onun final yaptığı dev dönüşüm hamlesiydi. O günlerde demokrasinin yolunu açan adımlar, ve bu adımlar bugüne uzandı ve vazgeçilmez oldu.

Geçtiğimiz gün Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin seçimleri vardı. Dört adayın yarışacağı seçimlere ben de başkan adayı olarak hazırlanmıştım ama bölünmeye katkı vermemek adına geri çekilerek Kaya Tepe’nin listesini destekleme kararı almıştım. Buna çok kızan arkadaşlar oldu; özellikle Yalçıner’in bana biçtiği değer kalbimi kırdı; bir şey demedim; çünkü demokrasi var ve yarın 10 Kasım onun mimarını anacağız. Atatürk, demek değişim demek, özgürlük demek, özgür irade demek; işte bu yüzden demokratik hakkımı, seçme hakkımı kullandım. Bir gurup kurduk ve birleşin çağrısı yaptık, sonra kendi aramızda yaptığımız oylamada destekleyeceğimiz aday belirlendi. Her şey bir yana Demokrasi’yi işlettik, bunu Atatürk’e borçluyduk ve kullandık.

Demokrasiyi gözünle göremezsin, elle tutulmaz ama yokluğunda kendin gibi gerçek olur; çok ararsın bulamazsın; varken kullana bildiğin kadar kullan.

Tabi, şimdi bedava, yarınlarda parayla da almak mümkün olmayacak ama...

Ben yine varken, demokratik hakkımı kullanayım ve içimi dökeyim biraz. Ekonomik kriz nedeniyle çıkmazdayız, gazetecilik mesleği artık yapılamaz duruma geldi. Özellikle ortalık çakma gazetecilerden geçilmiyor olması bu işi hakkıyla yapanlara darbe oluyor. Sırtına çanta asan, eline fotograf makinası alan ve uyduruk vep sitesi açanlar sözüm ona gazeteci;  ürettiğin ne var senin, üç beş foto paylaşmak iş değil! Bıktık valla yani ne ararsan meslekte var.

Gelişmiş kentlere baktığımızda arka planda gelişmiş basın kuruluşlarını görüyoruz. Mersin, yeni bir başlangıç yaptı. Bugün yerel basını kurtaracak kahramanlar bellidir; ve onlar o salonda yerlerini aldılar. Başkan Vahap Seçer, burada yaptığı konuşmasın da net mesajlar verdi. Gazetecilerin yanında olduklarını Başkan Seçer, Başkan Tarhan, Başkan Gültak ve sivil toplum örgütü başkanları gösterdiler. Özellikle kentin tanıtımına yaptığı katkı, denetim görevi, kamuoyu oluşturma gücü yerel basının görevi ve onlar bu yüzden basının derlenip toparlanmasını görmek istiyorlar. Bir çırpıda kendimi ifade edebiliyorum, bu kadarına da şükür diyelim.  

Artık sözümü bağlayayım: MGC Başkanı Kaya Tepe’ye güveniyoruz. Onunla birlikte yönetim kurulu üyeleri seçildikleri gün Anakara’ya Anıtkabir’e gittiler. 10 Kasım’da oradan fotoğraflar paylaştılar ve minnet ve şükranlarını ifade ettiler.

Yer doğruydu; çünkü onlar demokrasinin nimet olduğunu biliyorlar.

Yer Anıtkabir ve Başkan Tepe, doğru yerde...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı
Kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı
Erdemli'de çiftçilere ücretsiz harnup fidanı dağıtıldı
Erdemli'de çiftçilere ücretsiz harnup fidanı dağıtıldı