Mucize Doktor…
Zeliha ÖZİPEK

Mucize Doktor…

Bu içerik 218 kez okundu.

Biraz bencil olmaktan çıkarak kafayı biraz kaldıracak olursak, çevremizde ilgi ve alaka bekleyen pek çok meselenin olduğunu görebiliriz.

Dünyada her yıl belli aylarda otizme dikkat çekilir. Ailelere, eğitmenlere, gençlere ve otizmli çocuklar anlatılmaya çalışılır, sorunları gündeme getirilir.

Otizm, doğuştan gelen yaşamın ilk yıllarında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk olarak tanımlanıyor ve otizmin beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bir sürecin sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülüyor.

Konuya ciddi anlamda bu şekilde baktığımızda, ülkemizde her şey zor ama belki de en zoru bu ülkede zihinsel engelli olmak dememek elde değil diye düşünüyorum.

Rakamsal boyutlarını tam olarak bilmemekle beraber zihinsel engelli vatandaşlarımızın sayısının çok üst düzeylerde yani yaklaşık 1,5 milyon civarında olduğu söyleniyor. Onların yakınlarını da hesaba katacak olursak, bu demektir ki, en az bu konuda mağdur olan yaklaşık 20 milyondan fazla insanımız zor durumda. Ancak buna rağmen zihinsel engelli insanlarımız ayrımcılığa maruz kalıyor ve genel olarak sosyal hayatın içinde tam anlamıyla kabul göremiyor.

***   

 Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan haberi çoğumuz okudu. Kısaca hatırlayalım.   

“Otizmli çocukların okulda eğitim gören diğer öğrencilerin 'psikolojisini kötü etkilediğini' savunan bazı velilerin başvurusu üzerine okul idaresinin ve Aksaray Valiliği'nin de harekete geçtiği iddia edildi.

Sonrasında otizmli çocukların sınıfının kapatılması için başlatılan protesto iddiaları sosyal medyanın gündemine oturdu.

Kısa sürede çok sayıda sivil toplum örgütü, otizmli çocukların ve ailelerinin taciz edilmesi iddiaları hakkında açıklama yaparak olayı kınadıklarını ve takipçisi olacaklarını duyurdu.

Zira 'otistik' kelimesinin mevcut müfredatta bir karşılığı olmadığı gibi, ayrımcı bir tanımlama sayıldığı için MEB içindeki tüm kullanımlarına da son verilmişti.

Bahsi geçen okuldaki özel öğrenci velileri, son birkaç aydır okul idaresi eliyle kendilerine yönelik olarak 'yıldırma' politikası güdüldüğünü ve çocuklarının okuldan uzaklaştırılmak istendiğini söylüyor.

MEB ise yaptığı resmi açıklamasında, Bakanlık müfettişleri tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu ve "Söz konusu okulumuzda özel eğitim sınıfı uygulamasının gerektirdiği hassasiyetler dikkate alınarak, okul içerisindeki alanlarda ilgili düzenlemeler yapılmış olup, eğitim - öğretim faaliyetleri devam etmektedir" ifadelerine yer verdi.

 

***

Bu konuda her şeyden çok öncelikle insani duygularımız da çok önemli diye düşünüyorum.

Vatandaş olarak hepimiz duyarlı olalım. Çocuklarımıza eğitim verirken otizmli çocuklarla nasıl arkadaşlık kuracaklarını öğretelim. Onlar zaten her konuda bizlerden bir eksik şekilde mücadele veriyor.

***

Dileğim, onlara karşı sadece belli aylarda veya sıkıntı yaşayıp haberlere konu olarak gündeme geldiği için değil, her zaman duyarlılıklarımızı ailecek, toplumca önyargılarımızı kırarak destek verelim.

Özellikle ekranlarda yayınlanan “mucize doktor” dizisini çocuklarımızla birlikte mutlaka seyredelim. Bu dizi çocuklarımızın otizmle tanışmalarında önemli bir adım olabilir, negatif düşüncelerini değiştirebilir.

Unutmayalım ki; Otizmli çocuklarımızdan da birer mucize doktorlar yetişebilir. Yeter ki yürekten inanalım ve mücadele verelim…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada