Advert
MGC Adayı Kaya Tepe, doğru isim...
Kemal İSTEK

MGC Adayı Kaya Tepe, doğru isim...

Bu içerik 259 kez okundu.

Yarın Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin seçimleri var. Dört adayın yarışacağı seçimlere ben de başkan adayı olarak hazırlanmıştım ama bölünmeye katkı vermemek adına geri çekilerek Kaya Tepe’nin listesini destekleme kararı aldım. Tepe Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tepe, emek yoğun çalışan bir gazetecidir. Hep okullu hem alaylı olması onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği, tabi bir de sorumluluğunu üzerine aldığı onca çalışanı var.

Tepe, ehliyet sahibi bir gazeteci ve MGC’nin kurumsallaşmaya çok ihtiyacı olduğu bu dönemde bu süreci başlatacağına inanıyorum.

Şimdi konuya bir virgül atarak bana gelelim: Bazıları “Her seçim Kemal İstek ortaya çıkar ama yönetim kurulu üyesi olur” diyorlardı, ve onlar yanıldılar; çünkü benim böyle bir derdim yok. Tabi bana ihtiyaç varsa gazeteciler için her görev benim için kutsaldır, gerekirse yönetime de girerim. Fakat şimdi dışlarda kalarak gelişmeleri izlemeyi seçiyorum.

Gazetecilik mesleği artık yapılamaz duruma geldi. Özellikle ekonomik sıkıntılar sektörün canını okuyor ve ortalık çakma gazetecilerden geçilmiyor. Sırtına çanta asan, eline fotoğraf makinası alan ve uyduruk wep sitesi açanlar sözüm ona gazeteci;  yani ne ararsan meslekte var.

Gelişmiş kentlere baktığımızda arka planda gelişmiş basın kuruluşlarını görüyoruz. Antalya, Konya, Gaziantep ve bir çok ilin kalkınmasına yerel basın büyük etken olmuştur. Mersin bir türlü neden kalkınamıyor diye soranlara sorunun bu alanda olduğunu söylemek gerekiyor. Bir kenttin yerel basını güçlü olursa onun çıkardığı seste aynı güçte olur. Özellikle kentin tanıtımına yaptığı katkı, denetim görevi, kamuoyu oluşturma gücü yerel basının görevi niteliği taşımaktadır. Bu yüzden Mersin yerel basını derlenip toparlanması lazım. İşte tam bu noktada MGC Adayı Kaya Tepe, dikkat çeken bir isimdir. Onun gazetecilik mesleğindeki başarıları ve bilgi donanımı geleceğe dönük olarak bizlere umut veriyor. Kaya Tepe ve yönetiminin önünde kısıtlı bir süre var. Bir yıla yakın bir sürede onlardan çok şey beklememekle birlikte kurumsallaşmanın adımlarını görmeyi umuyoruz. Birincisi, MGC’ye hizmet binası kazandırılması ve bugün için belediye başkanları hazır görünüyor. İkincisi, gazetecilik yapmayan özellikle çakma gazetecilerin üyelikten çıkartılması, üçüncüsü şeffaflık noktasında örnek olunması beklentilerin başında yer almaktadır.  

Bunu kim, neden yaptı bilemiyorum ama 200 kişinin katıldığı seçimleri düşündüğümüzde 15 kişilik yönetim kurulu hangi mantığa sığıyor. Bir liste suna bilmek için 54 kişi yazmak gerekli, İşte dört aday yarışacak ve üyelerin tamamı listelerde yer alacak, bunun mantığı hiç yok; ve yine söyleyeyim gazeteci mantıksız iş yapmaz!

MGC’nin kasasında  bir lira bile tutulmaz, bunu da anlamak çok zordur. Kaya Tepe’nin bir ekonomist olması bu konuda da bizleri umutlandırıyor. Kasası tam tıkır olan bir yere bu kadar adayın çıkması da şaşırtıcı bir gerçek. MGC’yi bir zıplama tahtası olarak görenler mesleğe en büyük ihaneti yapanlardır. MGC birilerinin ne arka bahçesi, ne de çıkış yolu olmamalıdır.

Emekçi Gazeteciler Hareketi’ne gelince, henüz böyle bir anlayış çalışan yani haber üreten, gerçek anlamda mesleğini yapanlarda gelişmiş değil, onlar ne gücünün farkında ne bu çıkmaz sokaktan çıkış yolunu biliyorlar. Ben yine de onlar için mücadele vermeye devam edeceğim.

Evet sıra geldi son söze; MGC Adayı Kaya Tepe, doğru isim...        

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MESKİ Kasım ayı genel kurulu birinci toplantısı yapıldı
MESKİ Kasım ayı genel kurulu birinci toplantısı yapıldı
Akdeniz'den ağaçlandırma seferberliğine destek
Akdeniz'den ağaçlandırma seferberliğine destek