Advert
Mersin turizmle huzur bulur!
Kemal İSTEK

Mersin turizmle huzur bulur!

Bu içerik 527 kez okundu.

Mersin bünyesinde barındırdığı büyük potansiyeli bir türlü harekete geçiremedi. Turizmden söz ediyorum, bir türlü ivme kazandırılmayan bu sektör Mersin’i yokluktan, yoksulluktan, işsizlikten kurtaracak tek unsur.

Geçenlerde Naranciye Festvali yapıldı da çoluk çocuk dünyanın çeşitli simalarını, kültürlerini tanıma fırsatı yakaladı. Üç gün boyunca Mersin sokakları şenlendi, biriken stresi bir ölçüde üzerinden attı. Böylesi bir coşkunun yaşaması için bir yıl daha bekleyeceğiz. Mersin’in tanıtımına büyük katkı koyan böylesi etkinliklerin çoğaltılarak yapılması turizmin gelişmesi için de çok önemli olacaktır.

Turizmin gerçek anlamda ilimizde gelişme sürecine girmesi özellikle ulaşım sorunu ortadan kalktıktan sonra başlayacağını düşünüyoruz. Akdeniz Sahil Yolu ve Çukurova Havaalanı açıldığında süreç başlamış olacak. Şimdiden hedef koymak gerekiyor, ve turizm konusunda rekabete gireceğimiz tek il var; Antalya....

Bunun ne kadar zor olduğunu şimdi gelin rakamlarla görelim:  Türkiye'nin turizm başkenti Antalya rekor sayıda turist ağırlamaya devam ediyor. Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, turizmin başkenti Antalya, 1 Ocak-29 Ekim tarihleri arasında 14 milyon 347 bin 909 turist ağırladı. Mersin’e bu tarihler arası gelen turist sayısını yazmayacağım; çünkü moralimiz bozulur, umutsuzluk içerisine düşeriz. Hani nereden nereye denir ya, turizm başladı mı, durdurmak imkansız hale geliyor. Antalya 2016’da 5 milyon 934 bin 673, 2017’de 9 milyon 475 bin 581, 2018’de ise 12 milyon 236 bin 188 turiste ev sahipliği yapmıştı.

Rakamlara devam edelim, ekim ayı turizm sezonunun bittiğini düşündüğümüz bu ay bile Antalya’da turizm hareketliliği artarak devam ediyor. Antalya’ya 2016 yılının ekim ayında 791 bin 718 turist gelirken, 2017’de 982 bin 441, 2018’de 1 milyon 376 bin 288, 2019’da ise 1 milyon 658 bin 534 turist geldi. Bugün için Mersin’in bu rakamları rüyasında bile görmesi mümkün değil, ama yarınlarda neden olmasın?

Sonbahar yaprakları dökülürken ve üstelik deniz mevsiminin sonu gelmişken Antalya’ya kimler geliyor bir de ona bakalım: Ekim ayında Antalya’ya gelen turistler arasında ilk sırayı 652 bin 200’le Ruslar, ikinci sırayı 421 bin 44’le Almanya, üçüncü sırayı 72 bin 120’le Ukrayna, dördüncü sırayı 62 bin 564’le İngiltere, beşinci sırayı ise 54 bin 489 rakamıyla Hollanda aldı. 1 Ocak-29 Ekim tarihleri arasında gelen turistlerin milliyetlere göre dağılımında ise yine ilk sırada 5 milyon 296 bin 866 rakamıyla Ruslar aldı. 2 milyon 489 bin 952’le ikinci sırada olan Almanya’dan sonra üçüncü sırayı, 795 bin 306 rakamıyla Ukrayna aldı.

Bu veriler ışığı altında turizmi geliştirmek için bir çalışma yapsak hedef kitle olarak Rusları birinci sıraya koymamız gerekiyor. Buradan yaptığımız tanıtımların işe yaramadığını söylemiyorum ama daha da etkilisi yerinde tanıtımdır. Rusya’nın çeşitli bölgelerine tanıtım büroları kurmakla işe başlamak en doğrusu olacak. Burada Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne de çok iş düşüyor. Bence, vakit geçirilmeden Rusya’dan kardeş şehirler bulmamız lazım. Akkuyu dolayısıyla zaten Mersin onlara yabancı kent sayılmaz, Rus turistin aradığı sıcak hava, deniz, kum bunlarda biz de istemediğin kadar var.

Turizmin gelişmesi adına çok yönlü çalışmaların yapılması ve üstelik hiç ara verilmeden bu çalışmaların götürülmesi gerekiyor. Bu iş bir kaç kişinin omuzlarına yüklenemeyecek kadar ağırdır. Mersin olarak bu yükün altına herkesin girmesi gerekiyor. Belediyeler, valilik, sivil toplum örgütleri ve bütün Mersinlilerin turizme el atma zamanı geldi. Bunun için her türlü mücadelenin yapılması üstelik daha fazla vakit geçirmeden ciddi ve sürekli bir çalışmanın planlanması şarttır.

Şunu hiç unutmayalım: Mersin turizmle huzur bulur!

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı