Advert
Her şey portakal tadında olsun...
Kemal İSTEK

Her şey portakal tadında olsun...

Bu içerik 379 kez okundu.

Öncelikle Narenciye Festivali için değerlendirme yaparak yazıma başlamak istiyorum. Doğrusu bu kadarını hiç beklemezdim. Bir dünya etkinliği nasıl olur bunu apaçık dosta düşmana gösterdik. Bize göre bu kolay ama etkinlikte görev alanlar için bunu söylemek çok zor. 7. Mersin Uluslararası Narenciye Festivalinde  25 ülkeden 700’ün üstünde performans sanatçısının katılması zorluk derecesini ortaya koyuyor. Bu kadar insanın getirilmesi, konaklatılması ve gönderilmesi başlı başına çok önemli zorluklar barındırdığını görmek lazım.

Mersin Narenciye Festivali’nin ilk gününde Senegal, Kolombiya, Şili, Hindistan, Meksika, Gine, Kore, Polonya, Nepal, Kazakistan, Gürcistan, Rusya ve Dağıstan, Azerbaycan İtalya, Bulgaristan, Yunanistan, Moldova, Belarus, Tunus, Cezayir, Bangladeş, Bosna–Hersek, Sırbistan, Hırvatistan’dan dansçılar katılarak, performanslarını sergilemişti. Festival boyunca diğerlerini de izledik ama gözden kaçırılmaması gereken bu festivalin gerçek anlamda bir dünya etkinliği olduğudur. Biz, üç beş ülkeden çakma sanatçı getirerek uluslararası çok festivaller, etkinlikler gördük; işte bu portakal kadar gerçek bir dünya buluşması oldu. Tabi ki, emeği geçenleri bir kez daha kutluyorum. Festival İçra Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir ve yine emeği geçen herkes çok büyük iş yaptılar; Mersin’e değer kattılar, marka değerini yükselttiler. Bugünlerde buna çok ihtiyacımız vardı, elinize, yüreğinize, emeğinize sağlık; festivalin tatı ise damağımızda kaldı.

KENT KONSEYİ BU KEZ BAMBAŞKA

Mersin Kent Konseyi yönetimini belirledi. Faik Burakgazi, kentimizin bu alanda söz sahibi birisiydi ve sivil toplum konusunda uzmanlaşmıştı. İlk defa farklı unsurların gölgesinde geçmeyen ve birilerinin arka bahçesi olmayacak bir kent konseyi ortaya çıktı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, demokrasi anlayışı ile herkesi şaşırtmaya devam ediyor. İnsan odaklı bir yönetim anlayışı var ve bence, çok iyi bir başlangıç yaparak geleceğe dair umutlar verdi. Onun kente, insana, demokrasiye bakışını burada da gördük. Ve Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi’nin de başarılı çalışmalar yapacağını bugünden görebiliyorum. Mersinimize hayırlı olsun...

İYİ PARTİ’DE GÜÇ BİRLİĞİ

Mersin’de İyi Parti sancılı günler geçiriyordu. Özellikle il başkanlığı atamasının geciktirilmesi partilerde umutsuzluk yaratmıştı. Bu uzun bekleyiş Mehmet Dutar’ın atanmasıyla son buldu. Dutar, bence bu koltuğu doldura bilecek ender siyasetçilerdendir. Onun ülkü ocakları başkanlığını hatırlayanlar bilir, enerjik, insancıl yaklaşımlı ve demokrasi sevdalısı bir yöneticiydi. Şimdi onun il başkanı olmasıyla birlikte parti içerisindeki buzlanma erimişe benziyor. İyi Parti GİK Üyesi Burhanettin Kocamaz ve İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, uzun süreden beri ilk kez birlikte objektiflerin karşısına çıkarak birlik beraberlik mesajı verdiler. Tabi onlarında baş rolünde bulunduğu parti içi tatlı rekabet bitmiş değil, kongre süreçlerinde tekrar ortaya çıkacağından eminim. Fakat bu rekabet İyi Parti’ye güç katacak nitelikte olacağını da belirtmek gerekir.

Aslında gündemden gündeme olan yolculuğumuza devam etmek isterdim fakat bunun yarını da var, benden ayrılmayan sevgili okurlarım, kalem tuttuğum sürece ben sizden zaten ayrılamam. Ha, ne demiştik, Narenciye Festivali, her şey portakal tadında olsun...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MESKİ Kasım ayı genel kurulu birinci toplantısı yapıldı
MESKİ Kasım ayı genel kurulu birinci toplantısı yapıldı
Akdeniz'den ağaçlandırma seferberliğine destek
Akdeniz'den ağaçlandırma seferberliğine destek