Advert
Kültür Ve İnsan…
Niyazi Ergün PARLAT

Kültür Ve İnsan…

Bu içerik 1107 kez okundu.

Edebiyatımızın önde gelen yazarlarından Haldun Taner şöyle diyor: “Bir ülkenin sanat ve kültür hayatı, bir bakıma o ülkenin uygarlık aynasıdır.”
Kültür; Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünüdür.
Ya da bir topluma veya halk topluluğuna özgü düşünce ve sanat eserlerinin bütünüdür.
Veya muhakeme, zevk ve eleştirme yeteneklerinin, öğrenim ve yaşantılar yoluyla geliştirilmiş olan biçimidir.
Edmondo de Amicis şöyle diyor: “Bir halkın eğitimi, sokaktaki davranışıyla ölçülür. Hangi sokakta kabalık görürsen, bil ki, evlerde de aynı şeyle karşılaşırsın.”
Kültür neden önemlidir?
Önce bir şeyler yapmak için zamanın henüz erken olduğunu düşünürüz. Daha sonra ise bir şeyler yapmak için artık çok geç kaldığımızı görürüz.
   Kaçınılmaz olan şudur ki; çocuklarımız, gelecek nesiller bizi yargılayacak. Yalnızca neleri yaptığımız için değil, neleri yapmadığımız konusunda da sorgulanacağız. Belki de suçlanacağız.
Kuşkusuz çağdaş bir ülke olmadan kalkınamayız. Endüstriyel bir toplum olmadan da kalkınamayız. Demokrasimiz de çağdaş olmalı.
Tüm bu üstün nitelikleri nasıl kazanacağız?  Kültür ve eğitimle değil mi?  Arabesk müzikle, arabesk televizyon dizileriyle, arabesk insan modeli ile nereye kadar yol alabiliriz ki?
***

Evanjelizm…

Protestanlıkla aynı anlama geldiği söylense de, bugün Amerika’daki Hıristiyanların tutucu kanadını kapsar.

Evanjelistlerin, yahudilerle ve siyonizmle güçlü bağları vardır. Eski Ahit’in; yahudilerin  Tanrı’nın seçilmiş halkı olduğu, kutsal toprakların yahudilere ait olduğu, Mesih’in gelmesiyle yahudilerin   dünya egemenliğini kazanacakları kehanetini benimserler.

Evanjelistler, en büyük görev olarak, yahudilerin egemenliğine destek olmayı kabul ederler. Kıyametin Yahudilerin eliyle geleceğine inanırlar ve bunun alt yapısını hazırlamaları gerektiğine inanırlar.

Bu tutucu kanadın Amerika’daki sayılarının 70 milyon kadar olduğu sanılıyor. İsrail bayrağındaki mavi çizgilerle simgelenen ve Nil, Fırat nehirleri arasındaki toprakların, kendileri için “vadedilmiş topraklar” olduğunu düşünür ve bu topraklara ulaştıklarında, Hz. İsa’nın dünyaya döneceğine ve kutsal armageddon savaşının kazanılacağına inanırlar.

Ortadoğu’da İsrail’e verilen desteği, kürt yahudilerin Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toprak kazanmalarını, BOP projesini ve bu bölgede bir türlü bitmek bilmeyen kaosu böylece daha kolay anlayabiliriz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi