Advert
Teşekkürler Abdullah Başkan...
Kemal İSTEK

Teşekkürler Abdullah Başkan...

Bu içerik 728 kez okundu.

Narenciye Festivali yine bu yılda dolu dolu geçecek. Dün yapılan basın lansmanında konuşma yapan Mersin Ticaret Odası Başkanı Abdullah Özdemir konuşmasının satır aralarında festivalin önemine vurgu yaptı. Özellikle festivalin uluslararası katılımın yanında Mersin’in bütün kesimlerinin temsil edilmesi birlik beraberlik ve kaynaşma bağlamında çok önemli bir işlev üstlenmiş durumda. Kaynaşma derken, bunun sözde bir kaynaşma olmadığını Özdemir’in başında olduğu organizasyonun bu denli başarılı olması bence bu anlayışın eseridir. Bu festival gerçekten bir Mersin markası olmayı başardı. Birlikte bir şeyler yapmanın gücünü ve hazzını yaşıyoruz.

Narenciye Festivali’nin bir özelliği de kültürler arası bir dokunuşu da içeriyor. Mersin’in tanıtımı noktasındaki işlevini de göz önünde bulundurduğumuzda önemini kavrıyoruz. Bunun bir imece olduğunu söyleyen Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Vahap Seçer, bu festivale bütün kurumların destek verdiğinin altını çizdi. Başkan Seçer, göreve geldiği andan itibaren festivallere önem verdiğini görmüştük, bu etkinlikte de en büyük desteği veren kurum olarak dikkat çekti.

Abdullah Özdemir, ticaret borsasının bir etkinliği olarak narenciye festivali bize sunmuyor, bütün Mersin dinamiklerinin güç vermesini sağlayarak değer ve anlam katıyor. Özdemir’in festivalde eğlencenin yanında derin anlamlar ve işlevsel özellikler ortaya konması için gösterdiği çabanın altını çizmek istiyorum.

Narenciye bir Mersin markası fakat bu sektörde yalnız değiliz, Adana, Antalya ve Hatay gibi kentlerle yarışıyoruz. Geçtiğimiz sezon 1 milyon 711 bin 903 ton narenciye ihracatı karşılığında 722 milyon 136 bin dolar gelir elde edildi. Bu, narenciye yarışının neresinde olduğumuzu gösteriyor. Aslında, başarılar yanıltıcı olmasın, Mersin olarak geriye dönüp baktığımızda yine başarılı olduğumuz bir tekstil sektörü vardı. Hatta adına yapılan festival yine ülke gündeminde olurdu, ya şimdi hatırlayan var mı? Bu yüzden sektör yarışında birinci olmaktan çok, sürdürülebilir olmak daha önemlidir.  Mersin’i yönetenlere burada önemli iş düşüyor, bu yarışta kentimizin öne geçmesi için üreticiden, ihracatımıza destek verilmesi şart.

Bu arada söz konusu toplantıda Mersin Valisi İli İhsan Su’da yaptığı konuşmasında festivalin önemine vurgu yaptı. Narenciye üretiminde ve ihracatında Mersin’in öncü kimliğini ortaya koyarken, istihdam bağlamındaki rolünü de ifade etti. Vali Su, “Narenciye mutluluktur” diyerek aslında konuyu özetlemiş oldu.

Sayın Özdemir’in Narenciye Festival’ine verdiği önem ve üstün organizasyon yeteneği sayesinde bu yıl da muhteşem bir etkinliğe Mersin ev sahipliği yapacak. Mersin olarak biz bir işe iyi başlıyoruz ama devamını bir türlü getiremiyoruz. İşte başladığı günden buyana devamlı kalite kazanan bir Narenciye Festivali var ve bunun başka işlerimize de örnek olmasını bekliyoruz.

Peki, her gecen yıl daha da ileri noktalara giden bu festivalin sizce sırrı ne? Bir ileri iki geri gitmeye alışmışken nasıl hep ileri gitmeyi başardık? Bu kez Mersin’in tersine gitmediğini görmek sizi de şaşırtmadı mı?

Sorular çok ama tek cevap var; üstlendiği işi adam gibi yapan Abdullah Özdemir...

Teşekkürler Abdullah Başkan...  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı