Her tarikat ölümü tadacaktır!
Fatma PARMAK

Her tarikat ölümü tadacaktır!

Bu içerik 2325 kez okundu.

Yıl 1800’lerin son çeyreği. Darülfünun. İstanbul Üniversitesi’nin eski adı. Hoca öğrencilerine ders anlatır. “Çocuklar oksijen diye bir gaz var, biz buna hava diyoruz. Onun yokluğunda canlılar ölür.” Bunu deney ile ispatlar ve bir güvercini telef eder. Bu sokağa yansır, halk ayaklanır. Kafirlik, münafıklık diyen şeyhler, şıhlar, molalar padişaha üniversiteyi kapattırır. 1900’lerin başında futbol oynayanlara, seyredenlere kafirler, münafıklar diye zulmedilir. Şimdi etrafınıza bakın. Her yer üniversite her yer futbol.

Aklın önünde hiçbir cehalet duramaz, yok olmaya mahkum. Bugün belli kesimlerin bilinçli olarak cahil bırakılmış kesimlerden beslendiğini biliyoruz. Güce tapan toplumlarda tablo hiç değişmiyor. Bugün Amerika’da 6000 civarı kendini mesih ilan ediyor ve her biri çevrelerinde kitle oluşturabiliyor. Her toplumda bağnazlık rastlanılan bir durum. Tarikat ve benzeri yapılanmalarda grup üyelerinin ortak özellikleri bireysel başarılara imza atamamış, özgüven eksikliği, cinsel ve iletişim sorunlu kişilerden oluştuğu bu kişilerin grup halinde kendilerini güçlü hissettikleri ortadadır.

Bu kişilikte olanları kontrol edebilme, yönetebilme, yönlendirebilmek bir takım kurnazların işine gelmekte, güç sahibi olarak tehdit oluşturmaktadır.

 

Bu tür yapılanmalara karşı zafer ancak eğitimle kazanılır. Çocukların ve özellikle gençlerin kimlik savaşı verdiği engenlik çağında oluşabilecek anormalliğe karşı anne babaların çocuklarına özgüven sağlamaları, takdir duygularını sık sık yansıtmaları yerinde bir davranış olacaktır. İhtiyaçlar hiyerarşisinde gerçekleştirme dediğimiz tam da budur. Bırakın gençler hata yapsın. Onlara güvenip önemsemezseniz kendilerini sahte dünyalarda yanlış grupların içinde bulurlar. Uzmanlara göre kişi buluğ çağından 27 yaşında çıkıyor. Bu yaşa kadar kişilik tam oturmuyor. Kişinin inancı, ideolojisi, mesleği, zevkleri değişkenlik gösterebiliyor. Yanlış yönlendirmeler, ilgisizlik gençlerin önünde ciddi bir tehlikedir.

İnsan hayatı çocukluk, ilk gençlik, orta gençlik, ileri gençlik, ilk yaşlılık, orta yaşlılık, ileri yaşlılık dönemlerine ayrılıyor. İleri gençlikteki insanların erken gençliktekilere deneyimlerini aktarmalıdırlar. Bu ne yazık ki uygulanmıyor. Gençlere vakit ayırmalı, onlar eğitim, spor ve sanatsal faaliyetlere yönlendirilmelidir. Yeni dünya sisteminde bunlar insanlığı ayakta tutacaktır ve her illegal yapılarla top yekün savaşmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı