​Kebap
Zeliha ÖZİPEK

​Kebap

Bu içerik 199 kez okundu.

Yıllardır Adana kebap olarak bilirdik.

Hatta dünya öyle bilirdi ama meğerse yanlış biliyormuşuz.

Bizim Tarsuslular, Tarsus kebabı diyorlar adına.

Bunun için Ankara’da tanıtım toplantısı bile yaptılar.

Gazetelere yansıyan haber şöyleydi:

“Tarsuslular Derneği (TADER), Tarsus Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası, Tarsus Kasaplar Odası ve Tarsus Belediyesi ortaklığında gerçekleşen Tarsus için el ele sloganıyla Tarsus kebabının tanıtıldığı etkinlikte Ankara’da Tarsus havası eserken, konuklara Tarsus kebabı ve şalgam ikram edildi. Devlet Tiyatroları Sosyal Tesisler Lokali'nde düzenlenen etkinliğe, TBMM Başkanvekili ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Behiç Çelik, Zeki Hakan Sıdalı, Baki Şimşek, Tarsus Belediyesi Başkanı Haluk Bozdoğan,TÜED Mali Sekreteri Ömer Kurnaz, Tarsus Belediyesi Meclis üyeleri, Tarsus Belediyesi Başkan Yardımcıları, Tarsus Muhtarlar Derneği üyesi muhtarlar ve Ankara Tarsuslular Dernek üyeleri katıldı. Etkinliğin amacının Tarsus'u tanıtmak olduğunu belirten Tarsuslular Derneği Başkanı Semih Özsu, ‘Tarsus 10 bin yıllık geçmişi olan tarihi bir kent, doğal güzellikleriyle, inanç turizmiyle, deniz turizmi ve yayla turizmiyle yeteri kadar tanıtılmamış ama bütün bunların yaşanabildiği dünyadaki nadir şehirlerden biri, yeteri kadar tanınmadığımıza inanıyoruz. Lezzet olarak Tarsus'un lezzetleri çok güzeldir. Tarsus kebabının da çok eski bir tarihi vardır. Bu kebabı istedik ki Ankara'da sizlerin kanalıyla tüm Türkiye'ye ulaştıralım ve Tarsusumuza dikkat çekelim’ diye konuştu.”

***

Haberde kullanılan fotoğraflara baktım.

Bildiğimiz Adana kebabına benziyor.

Ama içeriği farklıymış.

Nasıl farklı olduğunu da haberden öğreniyoruz:

“Tarsus kebabının diğer kebaplardan farkının içindeki soğan ve kapya biberi olduğunu söyleyen Tarsuslu Murat Usta, lavaş ekmeklerinin de diğer kebaplardan farklı olduğunu ifade ederek Tarsus'un lezzetlerini tatmak ve tarihi yerlerini gezmek için herkesi Tarsus'a beklediğini söyledi.”

***

Bizim insanımız bir ismi, bir markayı beğenip tuttu mu kolay bırakmaz.

Biz, bütün krem deterjanlara senelerce Mintax, bütün toz deterjanlara senelerce Tursil, bütün çamaşır sularına senelerce Hypo (Hipo) demiş bir milletiz.

Bakalım 40 yıllık Adana kebaba Tarsus kebap diyebilecek miyiz?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus'ta ev yangını
Tarsus'ta ev yangını
Yeşilboğaz Kızılay’a kan bağışında bulundu
Yeşilboğaz Kızılay’a kan bağışında bulundu