YEREL DESTEKLENMELİ
Sibel GELBUL

YEREL DESTEKLENMELİ

Bu içerik 990 kez okundu.

Mesela;

Yerel Basın desteklenmeli! Kendi imkânlarıyla resmi ilan almadan, reklam ve aboneleriyle ayakta kalmaya gayret gösteren yerel gazeteler, Yerel basın, ulusal basının aynasıdır. Özellikle resmi kamu kurum ve kuruluşların yerel basınımız için özel bütçeler çıkartıp daha çok desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için Gazeteciler Cemiyetine üye olan ve tam anlamıyla bu işi üstlenen basının da tespiti yapılması koşuluyla. Malum her fotoğraf makinesini boynuna takan basın mensubu olduğunu söylüyor.

Mesela;

Yerel Üreticileri destekleyelim. Mahallemizin manavına, kasabına, terzisine sarılmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Üreticiye sahip çıkmak ve her türlü üretime destek vermek için bilinçlenmemiz lazım. Yerel üreticiden alışveriş yapılırsa para o bölgede kalır. Bu döngüyle olumlu ekosistem oluşur. Tabiki üreticinin kaliteli ürünü uygun fiyat politikasıyla sunması gerektiğini de unutmayalım.  Marketler yerine semt pazarlarındaki tezgâhlardan alışveriş yapmak iyi bir başlangıç olabilir. Mezitli’de her Cumartesi/Pazar Kadın Üretici Pazarları, Salı Pazarları mevcut. Fiyatlar çok uygun.

Mesela;

Yerel yemekler, yerel lokantalar desteklenmeli. Yöresel ve evrensel yemeklerde öncelikli tercihlerimiz olmalı. Organik, içine soya karıştırılmayan, iyi yıkanmış sebzeleri kullanan butik, mini yerler mevcut. Mezitli Medical Park bitişiğinde KÖFTE DURAĞI var. Görmeyen, tatmayan mutlaka gitsin derim. İşletmecisi Karı-koca, sabahın erken saatlerinde birlikte açıyorlar. Mutfak ve pişirim kısmında ve tüm alışverişleri bizzat kendileri yapıyor. Etler günlük, taze ve içinde hiçbir karışım yok. “Esnaflar bir ülkenin ekonomisine yön verendir” .Küçük, Orta ölçekli esnaflarımızın değerinin bilinmesi ve desteklenmesini önemsiyorum. Vergi ve  stopajlar arttı. Bunlar çok büyük külfet. Sadece halkın uğraması, yemesi anlamında değil, Devletinde yaptırımları olmalı. Yöre insanının ürettiği çevreyle ilgili ve doğadan toplanan ürünlerin satılabilmesi için satış yerlerinin oluşturulması gerekli. Şehirde devam eden kültürel dokunun bir parçasını oluşturan demircilik, bakırcılık, ahşap el işçiliği faaliyetlerinin turizm açısından çekim unsuru olarak yaşatılması desteklenmesi gerekir.

Yerelde Sivil Toplumun desteklenmesi  de önemli. Kaynak bulma, kullanma, kamu kurumlarıyla ve diğer STK’larla işbirliği yapma konusunda eksiklikleri bulunmaktadır. Özellikle kadın alanında çalışan yerel STK’lar kaynak bulamadıkları için planladıkları çalışmaları yapamamakta.

Sürdürülebilir bir büyüme için önce küçüğü düşünmek lazım. Tüketicilerin bilinçlenmesi ve yerel üretimin daha fazla desteklenmesi ,yerel olan her kalemin öncelikli  tercih edilmesi ümidiyle...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus'ta ev yangını
Tarsus'ta ev yangını
Yeşilboğaz Kızılay’a kan bağışında bulundu
Yeşilboğaz Kızılay’a kan bağışında bulundu