Zaman, zabıtaya çekiş düzen verme zamanıdır
Kemal İSTEK

Zaman, zabıtaya çekiş düzen verme zamanıdır

Bu içerik 399 kez okundu.

Geçtiğimiz yerel seçimler sonrası Mersin’de değişim, dönüşüm süreci artık kendisini hissettirmeye başladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, özellikle yönetimde köklü değişikliklere giderken hantal idari yapıyı pratik yönetim anlayışı içerisine sokma gayretleri sürüyor.

Başkan Seçer’in büyükşehir bağlamında idari yapıda değişime gitmesi ne kadar başarılı olur? Bu sorunun cevabı ilçe belediyeleri ile sağlayacağı uyuma bağlı gibi gözüküyor. Valilik birimlerini bir tarafa koyarsak Bütünşehir de tek idari mekanizma kurmanın zorunluluğu olduğu çok açıktır. Büyükşehir bir yöne, ilçe belediyeleri başka yöne giderse, bu Başkan Seçer’in ortaya koyduğu tek elden yönetim anlayışını sekteye uğratabilir.

İsterseniz buna bir örnek vereyim: Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Büyükşehir Belediyesi hizmet sorumluluk alanında görev yapıyor. İlçe belediye zabıtaları ise ilçe belediyesinin sorumluluk alanında görev yapmakta. Aslında bu ayrım yasalarda yok ama bir gelenek haline geldiği için her belediyenin kendi zabıta birimi mevcut.

Şimdi şöyle bir düşünelim: Büyükşehir zabıtaları seyyarlarla mücadele ediyor ve bir seyyar satıcı ana caddeden ara sokağa giriyor, yani Büyükşehir zabıtalarının sorumluluk alanı dışına çıkmış oluyor, bu gün boyu ortaya çıkan bir durum. Tabi aynı durum ilçe belediyelerinin sorumluluk alanları için de geçerlidir. Sokak aralarından ana arterlere geçiş yapan seyyar satıcılara ilçe belediye zabıtalarının bir yaptırımı söz konusu olamıyor.

Başkan Seçer, bu işlevsiz durumun tabi ki farkındadır ama ilçe belediye başkanları kulağının üzerine yattığı sürece onun da yapacak bir şeyi yok.

Peki zabıta ile ilgili yönetmelikler ne diyor, bir de ona bakalım:  “Belediye zabıtası belediye sınırları içerisinde görevli ve yetkilidir. Ayrıca, mücavir alanlarda kanunlarla belediyenin yetki ve sorumluluğuna verilmiş hizmetler bakımından da yetkili ve görevlidir. Büyükşehir Belediyesi zabıtası ile büyükşehir ilçe ve ilk kademe belediye zabıtalarının birlikte görev yaptığı durumlarda gözetim ve koordinasyon yetkisi, büyükşehir zabıta biriminin en üst amirine aittir. Bu durumda büyükşehir belediyesinin görevlendireceği zabıta amirinin ilçe ve ilk kademe belediyesinin görevlendireceği zabıta amirinden daha üst rütbeli veya aynı rütbede ise kıdemli olması şarttır.”

Aslında, bu yönetmeliğin uygulanması çok önemli fakat bir türlü bu sağlanamıyor. Bugün Mersin’de zabıta yönetimi mesleğinde uzmanlaşmış isimler tarafından yönetilmekte. Emniyet müdürlüğü görevinde başarılı olmuş Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dair Başkanı Fuat Tuğluoğlu, Akdeniz Belediyesi Zabıta Müdürü Ufuk Sivaslıoğlu ve Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürü Alim Sevim bugüne kadarki yönetim anlayışı ile birlik beraberlik içerisinde görev yürütülebileceğini gösteriyorlar.

Diyeceğim o ki, zabıta işi, siyasetle karıştırılmamalı ve bu yapının tek elden yürütülmesi gereği var. Bu görevin aynı emniyet müdürlüğünde olduğu gibi bir yetki zincirine kavuşturulması çok önemlidir. Başkan Seçer'in bu konuyu gündeme alma zamanını kolladığını düşünüyorum.

Bunun sürdürüle bilinir hali kalmadı, zamansa zabıtaya çekiş düzen verme zamanıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi