Advert
Allah yar ve yardımcımız olsun!...
Kemal İSTEK

Allah yar ve yardımcımız olsun!...

Bu içerik 100 kez okundu.

Ülke gündemine sınır ötesine yapılan operasyon oturdu. Terör örgütlerine karşı yürütülecek olan operasyonda sınırlarımızın güvenliği esas alınıyor. Bunu başka mantıkla yorumlayanlar da var, ama Türkiye’nin terör gerçeğini görenler de yok değil.

Biz şimdi neler oldu bir ona bakalım:

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, Suriye ile ilgili son kararının ardından Türkiye'ye yönelik yeni açıklamalarda bulundu. Trump, "Daha önce güçlü bir şekilde ifade ettim, şimdi bir kez daha yinelemek için söylüyorum; Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım)." ifadelerini kullandı.

Bu açıklama çok sert tepkiye neden oldu. İktidar kadar muhalefet partileri de ABD’yi kınadılar. Türkiye’nin terör karşısında birlik beraberlik içerisinde olduğunu gören Trump, yine çark etmek zorunda kalarak, "Suriye'de kimsenin tarafını tutmuyorum. Erdoğan ile çok iyi bir ilişkimiz var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "DAEŞ'liler sizin sorumluluğunuz" dedim. ABD bir polis gücü değildir, amacımız orada polislik yapmak olmamalı." ifadelerini kullandı.

Biz yine bu açıklama öncesine dönelim. ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye'deki duruma ilişkin Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile görüştüklerini belirterek, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye kararını eleştirdi.

Cumhuriyetçi Senatör, "Türkiye'nin Suriye'yi işgal etmesi durumunda, bu ülkeye yönelik iki partinin de destekleyeceği yaptırımlar sunacağız. DEAŞ'ı yok etmek konusunda ABD'ye yardım eden Kürt kuvvetlere saldırırsa, Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunacağız." ifadelerini kullandı.

Kimin haklı olduğu ve ya kimin yanlış yola girdiği bağlamında geçmişe bir göz attığımızda ABD’nin yanlış dış politikasını görüyoruz. İşte tam da bu nokta da bir itiraf bu konuya açıklık getirdi. Başkan Trump, Dorian'ın yaptığı "Obama döneminde Kürtlerle değil, müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk. Bu politikayla Türk-PKK savaşının tohumlarını ekiyor, aynı zamanda Türkiye'yi Rusya'nın kollarına atıyorduk." paylaşımını retweet etti.

Gelin şimdi de hükümet kanadına bir bakalım. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Türkiye için Suriye'nin kuzeyindeki her gelişmenin hayati önemde bir milli güvenlik meselesi olduğunu belirten Kurtulmuş, bu ülkenin toprak bütünlüğünden yana olduklarını vurguladı. Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinden gelecek bütün terör saldırılarına karşı koyacağını ve orada PYD/YPG gibi hiçbir terör örgütünün varlığına müsaade etmeyeceğini anlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu görüşleri her platformda söyledik. Kararlılıkla dile getirdik. ABD birçok alanda müttefikimiz olan bir ülke. Tezlerimizi siyasi ve askeri olarak anlatmaya gayret ettik. İstedik ki terör örgütlerinin buradan temizlenmesini müştereken yapalım. Sonunda bu tezlerimizdeki kararlılığımızı göstermek için Sayın Cumhurbaşkanımız çok net bir şekilde 'artık sabrımız taşıyor, bir an evvel operasyonlara başlanacaktır' dedi. Bunlar söylenirken diğer taraftan ABD'liler ile müzakereler yapıldı. İşin son safhasına gelindi."

Kurtulmuş, söz konusu tv programında bir endişeyi de dile getirdi. Kurtulmuş, "Nihayetinde bir savaşa giriyoruz. Buradan terör örgütlerinin temizleneceği, sınırları belli olsa da bir savaşla karşı karşıyayız ve Allah'ın izniyle bu savaşı biz kazanacağız. Tabii ki PKK/PYD terör örgütünün çok üstün silahlarla donatılmış olması ciddi bir risktir. Ama bunların hepsinin hesapları yapılıyor. Hangi silahlarının nerede bulunduğu istihbarat birimleri tarafından tespit edilmiştir. Riskleri mümkünse ortadan kaldırmak ya da en aza indirerek bu harekatın yapılacağından milletimiz emin olsun" demişti.

Bir diğer önemli ağız Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak." ifadelerine yer verdi.

Peki bu olup, bitene Rusya nasıl bakıyor? Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladı. Reuters’ın haberine göre; Peskov, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya’yla aynı fikride olduğunu belirterek, “Umarız Türk meslektaşlarımız tüm hallerde bu pozisyona bağlı kalacaktır” dedi.

Bir de gözlerimizi Suriye’ye çevirelim. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitaben yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye sınırında güvenli bir bölge oluşturma anlaşması imzalamasının hukuk dışı bir yaklaşım olduğunu belirtti. Muallim konuşmasında, Suriye’deki çatışmalarda 400 binden fazla insanın öldüğünü ve milyonlarca insanın da ülkeden kaçtıklarının altını çizdi Muallim, "ABD ve Türkiye kuzey Suriye’de yasadışı bir askeri varlığını sürdürüyor. Yetkimiz olmadan bölgelerimizde faaliyet gösteren yabancı kuvvetler işgalci güçlerdir ve derhal geri çekilmelidirler. Eğer bunu reddederlerse, uluslararası hukuktan doğan her türlü hakkımızı kullanırız.” diye konuştu.

Evet, gelişmelere isterseniz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleriyle nokta koyalım. Erdoğan, “Sayın Başkan'ın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette. Şu anda buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyorlar. Bu zaten yeni bir şey değil. Trump, bu konu ile ilgili talimatını vermişti. Çekilmeyi emretmişti ama bu biraz geçikti. Gecikmeye rağmen heyetlerimiz bölgede görüşmelerini yapıyorlardı. Görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Bizim verilmiş kararımız var. Hep söylediğimiz söz; "Bir gece ansızın gelebiliriz" demiştik. Terör tehditlerini kabullenmemiz asla mümkün değil” diyerek kararlılığını ortaya koydu.

Şimdi ne olacak? Allah yar ve yardımcımız olsun!...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort