Bir daha bu ava çıkılır mı?
Kemal İSTEK

Bir daha bu ava çıkılır mı?

Bu içerik 631 kez okundu.

Siyasette bir gün bile çok uzun bir süredir derler, doğrudur da. Önümüzde seçimlere uzun bir süre var, bu değişim olgusunun her zaman yaşanacağı anlamı taşıyor. Ülke siyasetinde ittifaklar dönemi yaşıyoruz, bunun önümüzdeki süreçte nasıl bir birleşme ne dağılma ortaya koyacağını bilemeyiz.

Şimdi Cumhur ittifakı içerisinde bulunan milliyetçi çizgide buluşan partilerin bütünleşme ve ya kaynaşma dönemlerini sağladığını görüyoruz. Cumhur İttifakından bir kopmanın zor olduğu açık, peki yeni katılımlar ola bilir mi? İşte bu tartışmaya açık bir durumdur.

CHP-İYİ Parti ve dışarıdan HDP ile seçim ittifakı içerisinde olmak, seçimden sonra da uzaklaşmak anlayışı görülüyor. Seçimlerin karmaşası bu tabloyu seçmenin gözünden kaçırmıştı, ama şimdi kılıç çuvala sığmayacak kadar keskinleşmiş durumdadır.

Bir tartışmanın kapısı aralandığında yeni düşünceler içeriye girer ve İyi Parti’nin rahatsızlığı CHP ile yapılan ittifakı çatlatacak nitelikte. Fakat, konuya ilişkin açıklamalara baktığımızda henüz gemilerin yakılmadığı anlaşılıyor.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ittifak ortağı İYİ Parti'den partisine gelen "HDP ile ittifak uyarıları" nedeniyle, ittifakın sona ereceği iddialarına "İttifakın bozulacağını sanmıyorum" yanıtı verirken, Cumhurbaşkanlığı'nı kastederek "Saray, Millet ittifakını dağıtmak için özel çalışma yapıyor" demişti.

Bunu biraz daha açacak olursak, CHP lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yüzde 50+1 tartışmasıyla ilgili "Muhalefetten gelirse, biz hepsini değerlendirmeye tartışmaya açığız" açıklamasıyla ilgili de ilk kez konuştu. BBC'nin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Muhalefetin görevi bir kişiye koltuk bulmak değildir, ya da bir kişinin koltuğuna sürekli kazandırmak değildir" derken, tartışmayı bu nedenle "abes" olarak tanımladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, yeni yasama yılının başladığı TBMM'de ilk Meclis grup toplantısını yaptı, ardından da hareketlenen siyaset gündemine ilişkin soruları yanıtladı. TBMM'nin yeni yasama yılı başlarken, siyaset gündemine damga vuran gelişmelerden birisi de, eski AK Partili bakanlardan Faruk Çelik'in, cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekli olan "yüzde 50+1" oy alma zorunluluğunu daha aşağıya, yüzde "40+1'e çekilmesi" önerisiyle başlayan tartışma oldu.

Özellikle iktidarı belirleyecek seçmen iradesinin dışında seçim sistemini değiştirerek bir yol arayışı içerisine girmek geleceğe dönük kaygıların oluşmasına neden olacaktır. Her gelen yönetim ve seçim sistemini değiştirmeye kalksa bunun sonucu nereye varır, bunlar iyice düşünülmesi gereken konular

Bu ittifaklarda aksayan yönler çok, en başta da seçim sonrası yönetim kurma konusu geliyor. Bir düşünün bir kaç kişi ava gidiyorsunuz ve bir ceylan vuruyorsunuz ama iş paylaşmaya geldiği zaman içinizden en iri yarı olan ceylanı sırtlayıp götürüyor. Diğerleri ne yapsın, avın anılarıyla yetinmeye çalışıyor.

Bir daha bu ava çıkılır mı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı