Advert
Anlamlıyı arayanlar ve peşinde olanlar…
Niyazi Ergün PARLAT

Anlamlıyı arayanlar ve peşinde olanlar…

Bu içerik 1091 kez okundu.

Yontu sanatçısı Günnur Özsoy’dan aktarıyorum: “Genç sanatçıların yaşamak zorunda oldukları zor bir dönem var. Güzel Sanatlar Fakültelerinden yeni mezun olan bu gençler,  düş kırıklığı yaşıyorlar.

Çıtalarını yüksek tutuyorlar. Hemen parlayıp ünlü olmayı, tüm dünyada tanınmayı, yapıtlarının kapış kapış satılmasını istiyorlar. Usta / çırak bağı kalmadığından, atölyelerimize uğrayan olmadığı gibi, egoları çok yüksek olan bu gençler staj için yanımıza geldiklerinde, 1 saat kalıp gidiyorlar.”  diyor.

 “Sanatçılar, genellikle kendi iç imgelerine ve düşlerine dalmış yumuşak huylu insanlardır. Ama tam da bu onları, dışlayıcı bir toplum için korkulu kılar. Çünkü sanatçılar, insanoğlunun süregelen direncinin taşıyıcılarıdır.” der  Rollo May.

***

Lao Tzu’nun “Boşluk” isimli şiiri şöyledir:

Bir tekerlek yapmak için otuz çubuk alırız:

Ama arabanın dayanağı, ortadaki boşluktadır.

Bir çamur topağından çanak yaparız.

Ama çanağa iş gördüren, ortasındaki boşluktur.

Oda için kapılar, pencereler yaparız:

Ama odayı yaşanır yapan, boş yerlerdir.

Böylece varoluş işe yarıyorsa,

Onu işe yaratan, boş oluşudur.

***

Arjantinli yazar Ernesto Sabato Direniş’te, artık unutulmaya yüz tutmuş insani değerlerin yeniden hatırlanması gerektiğini vurgularken, insanı sahte umutlara yönelten teknolojiye karşı çeşitli uyarılarda bulunuyor. Arjantin’in, özellikle de Buenos Aires’in hızlı modernleşmesinin getirdiği yabancılaşmaya, kentin temel değerlerini yitirişine vurgu yapan Sabato, modern hayatın insanı soluksuz bıraktığını, bu hız içinde insanın insanlığını kaybettiğini öne sürüyor.

Sabato sohbet havasında kaleme aldığı kitabında, çağımızın teknolojik ve ekonomik çılgınlığına karşı ahlâki ve vicdani bir direnişi savunuyor.

“Çevremizdeki küçük dünyada bir güzellik ortamı yaratamayacak hale gelip aklımızı sadece giderek daha fazla insanlıktan çıkan ve rekabetçi olan işle ilgili konulara verirsek nasıl direnebiliriz?”

***

Ernesto Sabato, ayrıca anlamlıyı arayan insana sakinliği, sessizliği, ağır yaşamayı seçmesini ve hayattaki duruşuyla yüzleşmesini öğütlüyor. Öyle şeyler yazmalıyız ki, insanların hayatını anlamlı kılsın, hayatın zorluklarına karşı koyabilmeleri için onlara güç versin.

Felsefe, hayatı anlama ve anlamlandırma sanatı iken, bizim anlamlılarımız, bir başkasına saçma gelebilir. Başkalarının anlamlı bulduğu, bize anlamsız görünürken, bizim anlamsızlarımız ise, başkalarına ümit ya da ödül olabilir. Başkalarının “boş şeyler” dedikleri, bizi rahatlatıp uçurabilir.

 Anlamlıyı aramak, bir ödev olarak önümüzde duruyor. Ancak, henüz kendimizi bulamamışsak, anlamlıyı bulmayı nasıl başaracağız. Ya da anlamlıyı bulmayı başarmak, kendimizi bulmanın olmazsa olmaz koşulu olabilir mi dersiniz?                                                                              

           

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi