Başkan Gültak’ı destekleyelim
Kemal İSTEK

Başkan Gültak’ı destekleyelim

Bu içerik 373 kez okundu.

İstanbul’da yaşanan deprem akıllara Mersin’i getirdi. Mersin deprem riski ne kadar taşıyor, bu tartışmaya açık bir durum ama deprem olmaz demek akıl dışı bir yaklaşım olur. Çünkü geçtiğimiz aylarda 4,5 büyüklüğünde bir deprem Anamur ve çevresinde hissedilmişti.

İstanbul depremi ile ilgili vatandaşlarla yapılan ankette çarpıcı sonuçlar elde edildi. Deprem nerede olursa olsun aynı duygusal tepkiyi meydana getireceğinden bu sonuçları sizinle paylaşmak istiyorum.

İstanbul'da yapılan deprem araştırması, insanların yüzde 83’ünün yaşanan 5.8’lik depremin ardından daha büyük ve yıkıcı bir deprem olacağını beklediğini ortaya çıkardı. Rakamlar, deprem korkusunu ve alınan önlemlerin yetersizliğini de gözler önüne serdi. Peki Mersin’de deprem gerçeğini dikkate alan kaç kişi olur? Bunun cevabını gelin siz verin. Biz yine ankete dönelim, bakalım evlerle ilgili değerlendirmeler nasılmış?

Araştırma şirketi Areda Survey tarafından yapılan İstanbul Deprem Araştırması’na bin 603 kişi katıldı. 26 Eylül'de yaşanan 5,8’lik depremi hisseden kişi sayısının yüzde 89 olduğu araştırmada daha önce şiddetli bir deprem yaşayanların sayısı yüzde 76 olarak belirlendi. Araştırma kapsamında insanların oturdukları evlere güveninin Ağustos ayına göre azaldığı ortaya çıktı. Ağustos ayında, oturdukları eve güvenenlerin sayısı yüzde 34,9, kısmen güvenenlerin sayısı yüzde 42, iken; Eylül ayında ise güvenenlerin sayısı yüzde 27,1, kısmen güvenenlerin sayısı ise yüzde 49,7 oldu. Bugüne kadar depreme dayanıklılıkla ilgili binalarının kontrol edilip edilmediği sorusunu yüzde 43, hayır olarak cevaplarken, yüzde 26,8 bu soruya evet yanıtını verdi. Evi alır ya da kiralarken depreme dayanıklı olup olmadığını araştıranların sayısı yüzde 37,3 iken, araştırmayanların sayısı ise 62,7. Katılımcıların yüzde 41,9’u ise olası bir depremde evlerinin yıkılacağını düşünüyor.

İşte Mersin gerçeğini şimdi düşünmemiz gerekiyor. Mersin’de olası şiddetli bir depremde özellikle Akdeniz İlçesi’nde kaç tane ev ayakta kalabilir? Bunu düşünmek bile insanı ürpertiyor. Özellikle depremin çarpık kentleşmede ne kadar yıkıcı olduğunu biliyoruz. Akdeniz’in kenar mahallerinin 6 ya da 7 şiddetinde bir depremle yerle bir olacağını söylemeye gerek yok. Bir birine bitişik gecekonduların böyle bir deprem karşısında hiç şansı olmayacaktır.

Bu gerçek orta yerde dururken, yapılması gereken hiç vakit geçirmeden kentsel dönüşümü başlatmaktır. Bunun için Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak çok önemli bir çalışma başlattı. Bugüne kadar kağıt üzerinde yapılan kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdi. Akdeniz belediyesi ile Toki’nin bu konudaki adımları umut veriyor.

Başkan Gültak’ın kentsel dönüşüm noktasındaki kararlılığını özellikle HDP’li meclis üyeleri desteklemesi gerekiyor. Çarpık kentleşmeye mahkum olan halkı bu sorundan ancak el birliği yaparak kurtara bilirsiniz. HDP’nin siyasi eylemlilik hesaplarıyla kentsel dönüşümün önünü tıkaması asla kabul edilemez.

Bugün çarpık kentleşmenin merkez üssü konumunda olan Akdeniz’de yaşayan insanlarımızı büyük tehlikenin beklediğini görmek gerekiyor. Bunun tek çözümü kentsel dönüşümü biran önce hayata geçirmektir. İşte bu yüzden Başkan Gültak’ı destekleyelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi