ÇILDIRTAN ZAMLAR VE İSTİHDAM
Sibel GELBUL

ÇILDIRTAN ZAMLAR VE İSTİHDAM

Bu içerik 1259 kez okundu.

İşsizlik yüzde 20’lere çıktı. Binlerce işyeri ve fabrika kapandı. İflaslar ardı ardına. Adamı olan devlete işe giriyor. Liyakatın esamesi okunmuyor. Doğalgaza, benzine ve her şeye zam geldi. İşverenlerin yükü ağırlaştığı için gelir yok, gider çok olmasıyla küçülmeye gidiyorlar. Dolayısıyla işten çıkarılmalar çığ gibi arttı.

Türkiye'de bu ekonomik anlayış ile orta sınıf yok oldu. Zenginler, daha zengin; fakirler ise daha fakirleştiler. İnsanların temel gereksinimi olan süt, peynir, ekmek azımsanmayacak kadar zamlandı.

Tarlasında, bahçesinde üreten kişinin ürettiği ürün, tüketiciye üç misli, pahalı satılmaktadır. Bu sistemden tek memnun olan sadece aracılar. Ülkemiz de verimli topraklar var. Çiftçi desteklenmiyor. Dışa bağımlı Ülke olduk. Yaylaya çıktığımda doğal ürün almak istiyorum. Köylerimiz bomboş. En son sadece otlanan inek ve keçiden başka bir şey göremedim. Tarım ülkesi olmamıza rağmen dışarıdan desteklenip ülkemiz de üretim yoksa hesap yanlışlığı var demektir. Bazı kazanımlarımızı özel sektöre peşkeş çektik. Üretim ve istihdam olsa ekonomik dar boğazda boğulmayız.  Üretim olmayan yerde devlet açığını kapatmak için sigaraya, telefona,  elektriğe yüklenecek. Elektrik faturasına baktığımızda tüketim bedeli olarak yaktığımız 70 TL’lik faturaya 190 liraya kadar bir fatura karşımıza çıkıyor. TRT payı, trafo kayıp bedeli ve benzeri muhtelif bedellerle vatandaşın sırtına bindirilerek şişirilmiş faturalar önümüze sunuluyor. Yer altı ve yer üstü kaynaklarımız açısından zengin bir ülkeyiz. Bunların değerlendirilmesi ve halkın mağduriyetine çözüm bulunması gerekiyor.

Sonumuz ne olacak? Mırıldanmaya devam mı edeceğiz! Emekli isyan bayrağını eline almış durumda.

Tüm bu sıkıntılar yaşanırken; Mezitli’de Global sokak ekonomisini destekleyen, Viranşehir Caddesin de kendi ürettikleri çiçek ve fideleri satan vatandaşları görmek beni mutlu etti. İstihdama katkı sunmak için başlattığı bu projeyi diğer kentlerin de rol model alması gerektiğine inanıyorum. Hatta Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a “İstihdam ve ekonomiye katkı ödülü” verilmesi gerekir. Piyasaya can suyu olmak, bir nebzede olsa vergi yükü bindirmeden vatandaşın ekonomik refah sağlamasına destek olmak özellikle şu günlerde çok kıymetli. Global alana taşıyarak kabul gören bir finansal çözüm modeli  hedeflenmiş. Küçük uygulamalar ekonomiye büyük katkılar sağlar.

Vatandaş olarak bizlerde;  evimizde, iş yerimizde kâğıt, elektirik ve su israfı yapmayalım. Toplu taşımaları daha aktif kullanmaya özen gösterelim. Çocuklarımıza harcamayı değil, tasarrufu öğretelim. Devlet dairelerinde gereksiz her türlü kullanımları gördüğümüz de uyarı yapalım. Devletin malı, milletin malı. Tüm giderler sizden, bizden karşılanmakta. Her türlü tasarruf bizlere hizmet olarak dönecektir.

Refah seviyesi yüksek bir ülke olmayı kim istemez ki?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak