Yeni dünya kurnaz çiftçi!
Fatma PARMAK

Yeni dünya kurnaz çiftçi!

Bu içerik 1929 kez okundu.

Tarlasında domates üreticisi olan çiftçi daha iyi yaşam koşulları için hormonlu çabuk yetişen daha çok verim aldığı domates yetiştirmektedir. Ancak bu domateslerden ailesine, sevdiklerine yedirmemekte;  onlar için tarlasında küçük bir bölümde sağlıklı domates yetiştirerek onların sağlığını korumayı sağlamaya çalışmaktadır.

Yeni dünyada yeni nesil anlayış bu olmamalı. Bugün çocuğunu koruduğunu düşünen ve hormonlu domatesleri yiyerek büyüyen bir çocukla kendi çocuğu evlenir, torunu bundan zarar görebilir hesabı yapmalıdır. Verdiğim örnekte sorun çiftçi örneğinden betimlenmekteyse de tüm meslek grupları için geçerlidir.

Tüm toplumun etik değerler ilkesinden hareketle etik değerler her alanda mevcut bulmalı. Kısa vadeli değil, uzun vadeli planlar yapılmalıdır. İster çiftçi, ister doktor, ister mühendis ya da siyasetçi, ister gazeteci hangi mesleği icra ederse etsin oto kontrolü etik değerlere bağlı toplum olabilmektir. Değerlerimizde ahlak unsuru çok dillendirilse de icraatta buna rastlamak pek mümkün gözükmemekte. Toplumun her kesiminde güç sahibi olma isteği, başkasına fark atma arzusu korkunç boyutlara ulaşmış gözüküyor. Bu durum kötü niyetli kişilere mesleklerini icra edenlere hile yapma cesareti veriyor. Kanunlardaki boşluklar, hukukun geç tecelli etmesi durumu çıkılmaz bir hale sokuyor. Aldığımız hizmetlerde, ürünlerin sahte olup olmadığını, kazıklanıp kazıklanmadığımız konusunda şüphe halindeyiz. Aldigim tarçında kiremit tozu varmi seçtiğim  siyasetci menfaatlerimi koruyormu  bakici çocuğumla ilgileniyormu  gençlerimize  okullarda dogru egitim veriliyormu gazeteler gercegi  yansıtıyormu   her yerde her konuda şüphe  halindeyiz icimizdeki polisi vicdanimizi kullanmaliyiz herkesden beklemeliyiz

Dünya genelindeki araştırmada birbirlerine en güvenmeyen insanlar sıralamasında birinci sıradayız. Geç değil; düzelmeliyiz, düzelmek zorundayız. İnsanlığımız için. Kimliğimiz buna müsait. Gençlere, çocuklara iyi örnek olmalıyız. Meseleye maddi değil, manevi kazanç olarak bakmalıyız. Bugün kazanç saydığımız küçük hesaplar yarının büyük kayıpları olacaktır. Çözümü sadece eğitimcilerden beklemek, panoramik bakamamak ve bahanecilik yapmak doğru değildir. Gelişmiş ülkeler etik kuralları benimsemiş norm haline getirmiştir. Öncelikle siyaset üstü hareket eden, partizanlık yapmayan devlet yapısı şarttır. Medyanın, sivil toplum kuruluşlarının, eğitimcilerin, akademisyenlerin, sosyologların, din adamlarının, ebebeynlerin ortak hareket edeceği yeni bir yapı inşa edilmelidir. Toplumun her kesiminde içten etik toplum olma isteği var, ancak kişisel menfaatler ortaya konunca kimse sorumluluk almak istemiyor.

Yeni dünyada bireysellik değil, toplum menfaatleri önem kazanmalıdır. Yarınlar her şey çok güzel olmalı, olmak zorunda.

Bu ülkede okumamak gibi bir sorun var. Daha da vahimi okuduğunu anlamamak sorunu da var. Umarım çiftçiler adres adres göstermiş algısına kapılmazlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kadriye KAHRAMAN     2019-10-03 Fatma hanımın yorumunu beğendim. Günümüzü , herkesin anlayacağı, çok güzel ve gerçek bir örnekle anlatmış tebrikler.
Kadriye KAHRAMAN     2019-10-03 Fatma hanımın yorumunu beğendim. Günümüzü , herkesin anlayacağı, çok güzel ve gerçek bir örnekle anlatmış tebrikler.
Münevver     2019-10-02 Toplumun kanayan yarasına parmak basarak iyi bir tespitte bulunduğunu düşünüyorum. Kendisini tebrik ederim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak