EYY İNSANLIK !
Sibel GELBUL

EYY İNSANLIK !

Bu içerik 1686 kez okundu.

Son zamanlarda rahatsızlık duyduğum bir konu taziye yemekleri. Taziye kültürünün yüzyıllardır var olduğunu, toplumsal dayanışma için anlamlı olan bu olayın son zamanlarda ölü yakınları için büyük bir maddi ve manevi çileye dönüşen yemek ve ikram olayı. Taziyeye gelen insanlara yemek vermek için bütçesini zorlayan insanlar olduğunu biliyoruz. Bununla kalmayıp ikramları az bulan, karabiberyok mu diyecek kadar vahim boyutlara ulaşmış durumda. Oysa bizim kültürümüzde insanlar imkânları dahilinde taziye sahiplerine yardım ederlerdi. Şimdilerde taziye için gidilen mekânlarda Ülke siyasetinden, maç skorlarına kadar saatlerce sohbetler yapılıyor. Acılı aileye yük üstüne yük yüklemek yerine, yardımcı olmak gerekir. Bu aynı zamanda insani ve vicdanen yapılması gerekir. Cenaze evinde yeme- içme durumuna son verilmeli.“Cimri, babasının veya annesinin arkasından yemek vermedi, hayır işlemedi’  eleştirisini yapanlar için; Sizden gelecek hayır sizin olsun demeliyiz.

Diyarbakır ve bölgede ölü yakınlarına önemli bir mali yük getiren taziye yemeklerinin kaldırılmasında ilk adım Hazro atmış. Taziye yemekleri kaldırıldı diye pankartlar asmışlar. Doğru olanı yapmışlar. Umarım herkese rol model olurlar.

İnsanları Düzeltmek üzerine kısa bir hikâyeyi aktaracağım;

Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra, pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini aldı ve bütün gün keyif yapıp evde oturacağını hayal ediyordu. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu. Baba, oğluna söz vermişti; bu hafta sonu parka götürecekti onu, ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzattı:

- "Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim!" dedi.

- Sonra düşündü:

"Oh be, kurtuldum! En iyi Coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez!"

Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi:

- "Babacığım, haritayı düzelttim. Artık parka gidebiliriz!" dedi.

Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de hayretler içindeydi ve oğluna bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk şu ibretlik açıklamayı yaptı:

- "Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti!"

Empati duygusundan her geçen gün uzaklaşıyoruz. Eleştiride cömert, övgüde kıtlaşıyoruz. Vicdan, merhamet ve vefa üçlüsünü yitirdik. Sisteme bağlanmış makine gibi  “SİSTEMİN İNSANLARI” olarak, sistem üzerinden saldırıp, yazışır olduk. Ey insanlık sonumuz ne olacak?

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”