Advert
İşte Seçer, bunu biliyor...
Kemal İSTEK

İşte Seçer, bunu biliyor...

Bu içerik 713 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ni en yakın takip eden gazetecilerden birisiyim. Fakat benim orada İçel TV Radyo İçel ortak yayınında “Söz Meclis’ten dışarı” adlı programım gereği meclisi bir az daha dikkatli takip etmemi gerekli kılıyor. Bugüne kadar şu borçlanma yetkisini dilimden düşürmedim desem yeridir.

Geçtiğimiz hafta Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısının ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşmişti. Meclis toplantısında, meclisin aylardır gündemine gelen borçlanma yetkisi ile ilgili madde tekrar görüşülerek oy çokluyla kabul edilmesi adeta yeni bir sayfanın açılışını yaptı. Tabi kararın MHP gurubunun hayır oyu vermesine karşın çıkmış olması, meclis dengelerinin değişeceğine işaret etti. Ak Parti gurubunu etkileyen en önemli Başkan Seçer’ kurduğu cümle şu oldu: “5 ayda 375 milyon lira borç ödedik, yaklaşık 100 milyon lira da tasarruf yaptık”

Bence Başkan Gültak’ın orada yaptığı konuşmanın tonunda iniş çıkışlar olmasının ana sebebi de budur. Seçer’in bir iş adamı olması paranın kontrolü bakımından başarısını koyması zaten kaçınılmazdı; bunun henüz yolun başı olarak görenler yanılmazlar. Gültak, en başından beri damdan düşen adam duruşu göstermişti, Seçer’in halinden anladı, doğrusu..

Ben de en başından bu yanda yaptığım televizyon programında ve sütunlardan seslendiğim köşe yazılarla borçlanma yetkisi verilsin dedim: çünkü sokakta ki derin ekonomik krizi görüyordum.

Borçlanma yetkisi Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde alacağı takılı kalmış olan esnaf için bir cankurtaran oldu. Seçer’in kapının önünde bulduğu alacaklı ordusundan bir an önce kurtularak, görevine odaklanmasının önü açıldı. Şimdi bu ekonomik kaynağın aklı başında bir şekilde kullanılmasını beklemek kamuoyunun hakkıdır. Bunda tabi ki bir endişemiz yok, ama bu harcamaları takip etmeyeceğiz anlamı da buradan çıkmasın.

Herkes takip eder, milletin parası ama Başkan Seçer’in bunda hiç günahı yok. Koltuğa oturur oturmaz ziyaretine en çok gelenler belediyeden alacağı olan esnaf takımı, onların yalvarışlarını düşünmek bile gerçekten içimi acıtıyor.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, meclisteki her konuşmasında esnafın bu sorununa vurgu yaptığına şahit olmuştuk. Onun içten sözleri de kararın çıkmasına etki eden en önemli unsur olmuştur.

MHP mücadeleden asla vaz geçmeyecek. Üstelik bir Mahmut Tat gerçeği varken, bunu beklemek çok yanlış olur. Başkan Tat, gerçekten de siyasetteki deneyimini meclise yansıtmış bir meclis üeyedir. Onun gurup sözcüsü yapılması, kimin aklına geldi bilmem ama, bence tam isabet olmuş. Ben onun da sözlerine katılıyorum, onun gibi düşünen insanlar yok mu? Çok var, henüz MHP’nin Mersin’de iç meseleler yüzünden çöküşünü içine sindirmeyenlerin olması gayet normaldir.

Bu belediye meclisinin zamanla yerel parlemontaya dünüştüğünü göreceğiz. Bunun için önümüzdeki seçimler hızını belirleyecektir. CHP’nin kabuk değiştirdiğini artık görebiliyoruz. Marjinal solu içine alan ve Atatürk ile buluşturma, barıştırma mücadelesi yapıyor. Malum terör örgütüne silah bıraktırabilecek tek güç olarak ayağa kalkıyor. Yerel yönetimlerde bocalamazlarsa, iktidar kapısı açıktır...

İşte Seçer, bunu biliyor...

  

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı