Çıkış yolu
Niyazi Ergün PARLAT

Çıkış yolu

Bu içerik 796 kez okundu.

Nicedir bakmaz olduk albümlere. Tozlandılar. Okullu şiirlerimiz gizli, tutsak, unutulmuş; küflü sandıklar içinde kaldı zaman zaman öteye beriye taşıyıp durduğumuz. 

Hangarlarda çürüyor binmediğimiz eski lokomotifler. Söylenmemesi gerekirken söylenmiş, yapılmaması gerekirken yapılmış olanlar, beynimizin bir köşesinde buruk bir anı olarak bekleyip duruyor.
Bir kapı düşünün. Ansızın ışıkla doluveriyor insanın içi, dışarıya çıkıldığında. Beyaza dönen rengiyle ağır ağır kımıldayarak bir yolculuğa başladığını görüyoruz gökyüzündeki kimi bulutların.
***
Bana bütün bunların niçin olduğunu anlatır mısınız? İstemediğimiz halde niçin yaşamak zorunda kalıyoruz tüm bu olanları.
Neden hep bir çıkış yolu arayıp bulmak zorunda kalıyoruz? Bizleri huzura kavuşturacak şeyler konusunda niye bu denli az bilgiye sahibiz. Ama insanlar hakkında çok fazla bilgi edinmiş olmanın, karşılıksız bırakılacak bir durum olmadığını hepimiz biliyoruz kuşkusuz. 
Başarısızlık mutsuzluğa, evet, mutluluk ise bazı korkulara yol açıyor. Dikkat edin! Kendi ellerinizle dirilttiğiniz bir şeyi daha sonra yok etmeye gücünüz yetmeyebilir.
Çıkış yolunu bulmak her zaman çok kolay olmuyor. Çünkü her yerde iyilikler kötülüklerden daha az. Ne yaparsak yapalım, kendimizi layıkıyla savunamadığımız bir dünyada yaşıyoruz. Ve zaten şunu da çok iyi biliyoruz ki; işlerimiz hep yolunda gitmişse, demek ki yolunda gitmeyen bir şeyler var. 
Bazı nedenlerle güven duygumuz o denli zayıflamış olmalı ki, hep bir şeyleri gizlemek zorunda kalıyoruz. Nereye gideceğimizi, ne yapacağımızı, en çok neleri sevip istediğimizi, bildiklerimizi, düşüncelerimizi, sahip olduklarımızı, yenilgilerimizi. Liste uzar gider.
Gökyüzünün kirletilmemiş yerleri azaldıkça, ışığa ulaşmak zorlaşıyor. 
Tüm gerçekleri tüm insanlar görebilmiş olsaydı, dünya üzerinde mutluluk içinde yaşayanların sayıları bugünkü kadar fazla olabilir miydi acaba? Düşünün bir kez: Herkes kendisine yapılanlara kısa sürede karşılık verebilmiş olsaydı; sorunsuz, huzur içinde yaşayabileceğimiz herhangi bir kıyı ya da köşe kalır mıydı dersiniz yeryüzünde?
Çıkış yolunun gerçekten, tam anlamıyla bir çıkış yolu olup olmadığını önceden nasıl anlayabiliriz ki? Ya dipsiz, kör bir kuyuysa…
Düşüş ya da iniş yolu da olabilir, kısıtlayıcı bir yol da. “Düşüş şafakla birlikte başlar,” der Albert Camus.
***
Kimi zaman çok uzaklara yapacağımız bir yolculuğun en uygun davranış olacağını düşündüğümüz olmuştur. Ama belki de çok uzaklara gitmek bize göre olmayabilir.
Hans Christian Andersen’in “Sihirli Fasulye” isimli masalının sonunda; Jack ve annesi, büyük sihirli fasulyeyi bir baltayla keserler ve çıkış yolunu bulmuş olurlar. 
Umutsuzluğa yer yok. Ve son söz: “Her zaman bir çıkış yolu vardır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı