Advert
Eğitimin iki yüzü
Zeliha ÖZİPEK

Eğitimin iki yüzü

Bu içerik 661 kez okundu.

Yeni eğitim öğretim yılı pazartesi günü başladı.

Mersin’de 400 bin civarında öğrenci ve öğretmenleri ders başı yaptı.

Hepsine kolaylıklar diliyoruz.

Umarız verimli, huzurlu bir eğitim yılı geçirirler.

***

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, yeni eğitim yılının başlaması dolayısıyla bir açıklama yaptı. Birçok gazetede sayın müdürün açıklamaları vardı.

O açıklamaları dikkatle okudum. Mersin’de eğitimle ilgili bilgi almak isteyenlerin o konuşmayı mutlaka dinlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Müdür Koca ilk olarak öğrencilere bir müjde verdi.

Teneffüs sürelerinin uzatıldığını söyledi.

Eğitim öğretimde tatillerin uzatıldığını hatırlatan Koca, "Eskiden bir yarıyıl tatili vardı. Artık dönem ortasında bir, ikinci dönem ortasında bir tatil olmak üzere tatilimiz birer haftalık tatillerle beraber 3 ayrı tatil olmuş olacak" dedi.

Müdür Koca, Mersin’in eğitim alanındaki başarılarından da örnekler vererek şunları söyledi:

“Yaklaşık 4 yıldan beri özellikle AB projelerinde Türkiye'nin bir numarasıyız. Türkiye'de yapılan bütün AB projelerinde en fazla proje yapan iliz. Ankara'nın İstanbul'un önündeyiz. Bir yere gelmek elbette önemli ama orada kalmak daha önemli.”

***

Eğitimde bir de madalyonun diğer yüzü var.

Onu da CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer özetledi. Yazımı  sayın Seçer’in sözleriyle noktalamak istiyorum:

“Her gelen hükümetin ilk gündem maddesi eğitim.  Üzülerek ifade etmek istiyorum ki eğitim konusu o hükümetin siyasi görüşüne paralel olarak şekillendirilmeye çalışılıyor. Bu da bize önemli yılları kaybettirdi. Önemli emekleri zayi ettirdi. Buda halen eğitim sistemimizi istediğimiz noktaya getiremememize sebep oldu. Yöneticiler olarak birçok alanda hatalar yapabiliriz. Tarım alanında, sağlık alanında, ekonomi politikalarımız yanlış olabilir. Bunların tedavisi mümkün olabilir ama eğitim alanında yapacağımız yanlış 10 yıllar sonra anca düzeltilebilir. Birçok jenerasyonun kötü yetişmesine sebep verebilir. Biz yöneticiler bu konuda çok özen göstermeliyiz. Müzakereye açık, sorgulayabilen, tartışabilen araştırmacı bir eğitimi takip etmek zorundayız. Biz laik ve çağdaş bir eğitimi referans almak zorundayız. Eğitim alanında yapılacak yatırıma belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız."

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti