Advert
Millet burnundan soluyor, bunu bilmiş olun!
Kemal İSTEK

Millet burnundan soluyor, bunu bilmiş olun!

Bu içerik 636 kez okundu.

Yerel seçimlerinin üzerinden beş ay gibi bir süre geçti. Belediye başkanları bu süre içerisinde ancak koltuklarına ısınabildiler. Sosyal etkinlikler ve halkla ilişkiler bağlamında ortaya koydukları çalışmalar takdir gördü; özellikle belediye basın departmanlarının performansları dikkat çekti.

Şimdi, Mersinliler belediye başkanlarından oturdukları koltuğun hakkını vermesini bekliyorlar. İlçe belediyeleri için fazla bir beklenti yok, çünkü kısıtlı belediye bütçeleriyle günü kurtarmaları bile başarı sayılır. Fakat, Mersin’in kaderini değiştirebilecek ve geleceğine yön verecek hizmetleri Büyükşehir Belediyesi’nden beklendiğini de ifade etmek zorundayım.

Konserler, güreşler, halkın içerisinde verilen görüntüler tamam, olması gereken budur ama dev yatırımlar nerede? Halkçı başkan imajı yavaş yavaş yatırımcı başkan imajına dönmesi gerekiyor. Mersin her köşesinde farklı sorunlarla boğuşan bir kent olmak istemiyor. Başkan Seçer’in tabi ki işi kolay değil; zaten o da seçim sürecinde bu işlerin kolay olmayacağını söylüyordu.

Başkan Seçer, başkanlık koltuğuna oturduğunda kucağında altından kalkmanın zor olduğu bir borç yükünü buldu. Bunun üstesinden gelmek için meclisten borçlanma yetkisi istemişti. Bugüne kadar bu yetki bir türlü verilmedi, bundan sonrası içinde Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri kararından döneceği yok gibi...

Başkan Seçer’in tassaruf konusundaki başarısını izliyoruz. Gerçekten de önemli oranda kayıp, kaçakları gidererek bunu sağlıyor. Araç kiralama işleri ve maliyetinden fazlaya imal edilen hizmetler kafaları karıştırmıştı. Bunların üzerine gidildiğini görmek gelecek adına umut veriyor.

Bugüne kadar yaşananlara pek bir şey diyemeyeceğiz ama bundan sonrası için hizmette dev adımlar bekliyoruz. Bunun gerçekleşmesi için tabi ki öncelikle bütçeye ihtiyaç var yani sorun para...

Peki, Başkan Seçer, borçları ödeye bilecek ve yatırım yapacak parayı temin edebilecek mi? Yani malum konu borçlanma yetkisini meclisten geçire bilecek mi? Doğrusu sorular çok cevaplar bugünkü mecliste olmasa da bir sonrakinde saklı.

Bu gün Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi önemli gündem maddeleriyle toplanacak. Özellikle yeni birimlerin kurulması, öğrenci yardımının arttırılması gibi gündem maddeleri olacak. Bunların meclisten geçme sorunu yok; maksat meclis üyelerinin eli alışsın, bir daha ki mecliste bakalım borçlanma yetkisi için eller havaya kalkacak mı?

Ben ekonominin bu denli bir derin krize saplandığını ilk kez görüyorum. Burada piyasaları rahatlatacak adımların atılmasını sadece iktidardan beklemek yanlış olur, herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.

Siyasiler için söylüyorum; ya elinizi taşın altına koyarsınız, ya da seçimlerde başınızı unutursunuz.

Millet burnundan soluyor, bunu bilmiş olun!  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti