Advert
YENİ DÜNYA
Fatma PARMAK

YENİ DÜNYA

Bu içerik 836 kez okundu.

Eğitim eğitim eğitim Napolyon

Napolyon denince herkesin aklına para para para  gelir. Oysa Napolyon bugün tüm dünyada  örgün eğitim sisteminin temelini atan kişidir. Her ne kadar kontrol edemediği güç sonunu getirmişse de   eğitim konusundaki  reformları sadece soyluların eğitim aldığı,  sistemi tüm genel halka indirgemesi  övgüye layıktır.

Osmanlı'da ll. Mahmut Donemi  genel halkın eğitim almalarının temelleri atılmakla  beraber istenilen  seviyelere ulaşamamıştır. İstanbul ve bir kaç büyük şehirde  ilkokullar  açılmıştır.

Cumhuriyetin kuruluşu ile başlatılan  milli eğitim seferberliği ve ulu Önder Atatürk'ün akılcılık  ve ilerlemecilik felsefesi üzerine  inşa  ettiği eğitim sistemi ülkemiz adına güzel sonuçlar vermiştir.  

2000'lerden sonra milenyum çağı  ile birlikte  küreselleşen dünyada ülkemizin eğitim sisteminin  çok gerilerde kaldığını görüyoruz. Son  15 yıldır sürekli değişen  eğitim müfredatı  gerek öğretmeni gerek veliyi  ve öğrenciyi  zorda bırakmaktadır. Eğitim sisteminde değişim ihtiyacı  küreselleşen dünyaya entegre  olmalı. Eğitim sistemini okulları geliştirerek etkili olmalarını sağlamalıdır.

Okullarımızın fiziksel altyapı ve donanım sorunu okullaşma düzeyinin düşüklüğü, finansman yetersizliği  ders kitaplarının  ezberci niteliği, eğitim sisteminin temel sorunlarındandır. Düzenleyici bir siyaset üstü bir kurumun ve uzun vadeli planlamanın eksikliği istikrarsızlığa yol açmaktadır.

Bireysel becerilerin ve kişiliğin çocukluk yıllarında geliştiğini bilerek, gelecek nesillerin sağlıklı bireylerden oluşmasında  devletin, eğitimcinin ve ailenin sorumluluğu  büyüktür.

İçinde bulunduğumuz postmodernist sistemde, felsefesi olmayan eğitim anlayışı  gelecek nesillere  kursun sıkmaktır. Tabloya baktığımızda idareciler suçu eğitimcilerde, eğitimciler ailelerde, öğrenciler  idarecileri suçlamaktadır. Bana göre hepsi sorumludur. Yeni dünya düzeninde çocuk toplumundur. Çocuğun sağlıklı birey olarak gelişmesinde hepimiz duyarlılık göstermeli kendi payımıza düseni yerine getirmeliyiz. Yeni nesil eğitim anlayışı tüm toplumun kolektif çabasıyla gerçekleşeceğine inananlardanım.  Geleceği yeni nesillerde  gören Atatürk gibi bizde  gençlere ve çocuklara  yatırımı  doğru adaletli  bir şekilde sağlamalıyız.

Bugün yeni öğretim yılımız başlıyor.  Tüm ögrencilerimize, eğitimci kadrolarımıza ailelere  başarılar dilerim

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fatma Çalık Akıllı     2019-09-08 Çok yerinde ve özlü bir tespit, elinize sağlık
arif batı     2019-09-08 Başarılar...
Serpil uzunovalı     2019-09-08 Yazınız süper..Emeğinize sağlık.. Yeni eğitim dönemimizde bütün öğrencilerimize başarılar..
Ebru DURAL     2019-09-08 Nitelikli, problemleri tarihi akışı içinde özet olarak ele alıp haklı eleştiriler getiren, gerçekçi bir yazı olmuş. Sayın yazarımıza tebrikler...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı