Advert
KADINLARIN TRAVMASI
Sibel GELBUL

KADINLARIN TRAVMASI

Bu içerik 1006 kez okundu.

“Güçlüyüz” demekle “güçlü ülke” olunmuyor. Ülkeleri güçlü yapan özgürlükler, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına olan saygıdır. İnsan olmayı öğrenemedik. Hala "insan" denemiyor, "kadın-erkek" diye ayrıştırılıyor.

Erkeklerle konuştuğu için ailesi tarafından öldürülen, yemeğin tuzunu fazla attı diye bıçaklanan, Testereyle parçalara ayrılmış bedeni, gitar kutusuna konarak çöpe atılan, bindiği minibüsün şoförü tarafından canice öldürülen, herkesin gözü önünde kızının yanında boğazı kesilen kadınları hepimiz bu Ülkede gördük. İnsanlık bu olamaz! Olsa olsa İnsan taklidi olur.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün büyüyen bir hızla artmakta. Bunların en temel nedenleri;

Kanunların yetersiz ve caydırıcı olmaması.

Ataerkil toplum yapısıyla erkekler kadınları geride görmekte ve sınırlandırmakta. Erkekler tarafından yapılan gurur verici davranışlar kadın tarafından yapıldığında şiddet hatta ölüm sebebi olmakta.

Eğitim yetersizliği; Kadına yönelik şiddet ve cinayet toplumsal bir sorun. Sorunu çözmenin en iyi ve etkin yöntemi eğitimdir. Kişileri şiddete yönlendiren ekonomik, sosyolojik ve psikolojik nedenlerin tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi gerekir. Eğitim çocuk dönemiyle başlamalı. Ağaç yaşken eğilir derler. Hayatımız boyunca algı ve alışkanlıklarımızla yönetilen toplumlarız. Zihniyet değişirse toplumsal baskılarda değişecektir.

Kadına karşı şiddettin önlenmesine yönelik çıkarılan Yasalar, kadının özgürlüğünün artmasından yana değil, kadının korunmasından yana. Örneğin “Kadın Sığınma Evleri”.Neden “Erkek Sığınma Evi” yok? Ters giden bir durum. Kadının aile içinde birey olarak hak ve özgürlüklerinin sağlanması gerekir. Fiziksel olarak yeterince güçlü olamadıkları için kadınlar hep tetikte. Bir kadının aynı işi yaptığı halde erkek çalışandan daha düşük ücret alması, Türkiye ekonomisinde cinsiyetçi problemlerinden biri.

Uzm. Klinik Psikolog gözünden Kadına Şiddet ile ilgili paylaşımı aktarmak istiyorum.

Flörtünüz, partneriniz, eşinizin ilk tehditkâr ifadesinde, ilk aşağılayışında, kısıtlayışında özellikle ilk el kaldırışında çekin gidin.

Kalkan el, bir gün mutlaka inecektir.

Unutmayın... Şiddet sadece vurmak değildir.

Şiddet olduğunu bile bilmeden, maruz kaldığınız eylemler hatta eylemsizlikler var.

"Beni seviyor, ondan yapıyor"

"Beni kıskanıyor" diye arkasına sığındığınız mazerete iyi bakın, şiddet içerebilir.

Nasıl davranacağınız konusunda baskıya maruz kalıyorsanız, devamlı uyarı (!) alıyorsanız telefonda internette nerde olduğunuz ne yaptığınız 7/24 takip ediliyorsa...

Dersteyim, evdeyim, Ayşe'yle Fatma'yla... Beraberim dediğinizde "fotoğraf gönder" "onunla görüşme" diyorsa... Arkadaş çevresinde, aile içinde küçük düşürüyor, alay ediyor, aşağılıyorsa...

Size, ailenize, çevrenizdeki sevdiklerinize zarar vereceğini söyleyerek tehdit ediyorsa...

Ailenizle, komşularınızla, arkadaşlarınızla görüşmenizi engelliyorsa...

Şiddettir. Şiddetin azı çoğu yoktur.

ŞİDDET Şiddettir.

Bir kadın olarak, önce siz kendinize değer vermelisiniz. Siz değer vermezseniz, kimse size değer vermez.

Sınırınızı siz çizmelisiniz, çizmezseniz onlar sınır tanımaz. Öfkeli biri ama sadece eşyalara saldırıyor, bana dokunmuyor diyorsanız yanılıyorsunuz.

Sosyal ortamlarda öfkesiyle sizi zor durumda bırakıyorsa, masum bir davranış olarak değerlendirmeyin.

O öfke günün birinde size şiddet olarak yönelecektir, unutmayın. Eski eşine, partnerine, hatta hemcinsine şiddet uygulamış ve size "ne kadar haklı olduğunu" anlatıyorsa arkanıza bakmadan uzaklaşın.

İleride size uyguladığı şiddet için de bir "mazeret" üretecektir.

Bir kere yapan daima yapar.

Şiddette "bir kereden bir şey olmaz" diye yanılmayın!

Uzm. Klinik Psikolog Nazmiye Arduç’tan alıntıdır.

 

Kadın cinayetlerinin son bulmasını, faillerin en ağır cezalarla yargılanmasını,Yasaların en kısa zamanda güncellenmesini diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı