Zafer Bayramınız kutlu olsun...
Kemal İSTEK

Zafer Bayramınız kutlu olsun...

Bu içerik 475 kez okundu.

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı, 1922 yılında kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi yani Büyük Taarruz'u anmak için kutladığımız gurur günümüz. 30 Ağustos ilk kez 1923'te kutlanmaya başlamıştı. 30 Ağustos günü 1935 yılında Zafer Bayramı ilan edildiği ve tüm yurtta kutlanmaya başladığı günden bu yana anlam ve önemini yitirmedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı bütün ülke insanı için bir gurur günüdür. Bu toprakları vatan yapan büyük savaşın zaferle sonuçlandığı bugünde aynı heyecan ve vatan savunması bağlamında aynı kararlıkla duruş ortaya koymak gerekiyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı için herkes bir şeyler söyleye bilir ama Atatürk kadar derinliğinde bunu anlatamaz. Her 30 Ağustosta yaşamı boyunca kutlamalara katılan ve bu anlamlı gün ile ilgili düşüncelerini dile getiren Büyük Önder Atatürk’e sözü bırakalım:

"Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inanıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi."

Bir başka Zafer Bayramı’nda bakın Atatürk hangi konuya parmak basıyor:

"30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi'nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu'nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti'nin, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır."

O gün neler olmuştu? Böylesine önemli dönemeçlerin neden kutlandığını bilmek ve gelecek kuşaklara aktarmak duyarlı Türk vatandaşlarının bir görevi olmalıdır. Bu toprakların düşman işgalinden kurtulmasında dönüm noktası olan o gün, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan Orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştu. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil etmiştir.

Evet, bir daha düşmandan ülke topraklarını geri almak zorunda kalmamak umuduyla; Zafer Bayramınız  kutlu olsun...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi