Advert
ERKEĞİN HAYAT IŞIĞI
Bekir YILDIZ

ERKEĞİN HAYAT IŞIĞI

Bu içerik 1488 kez okundu.

Bizim Mersin’in kış yağmuru bir acayiptir gökten falan yağmaz, karşından gelir suratına çarpar. Öyle bir günde balıkçı barınağına koşturuyorum. Parkamın içinde bir şişe papazkarası. Hikmet ağabeyle demleneceğiz. Hikmet ağabey tanıdığım en neşeli insan. Üstü kapalı teknesi var. Balıkçılık yapar, 24 saat neşelidir. Şarap parasını denk getirdik mi bizdeki keyif Bilal oğlanda olmaz. Şarap içen bir balıkçı dediysem hor görmeyin haa. Hikmet ağabey tarihten, felsefeden, şiirden anlar. Klasik müzik de dinler türkü de. Mitolojik hikâyeler anlatır.  Şiir okur, taklit yapar, şarkı söyler. Briçte ustadır. Arkeolojik kazıları da takip eder, biyolojik araştırmaları da. Bir tek siyasete girmez. Zamanında ayağının derisi yüzülen adamın bu konuda fazla konuşmaması gayet doğal. Yüzünden gülücük hiç eksik olmaz. Çakırkeyfi olunca teknenin ucuna doğru gider işaret parmağını havaya kaldırır “Romalılar” diye söze başlar. Shakespeare’in Julia Caesar oyununda Marcus Antonius’un Caesar’ın ölümünden sonraki tiradı gibi…

Teknesine vardım ki peynir, zeytin, salata hepsi hazır. Pilli teybinde Mahsuni Şerif çalıyor… Mum yakmış, içerisi aydınlık ve sıcak. Mızıkasını sökmüş, galiba temizliyor.  Biraz zaman sonra şaraptan bir yudum aldı ve şarabın hikâyesini anlatmaya başladı.

“Âdem asma çubuğunu ilk kez diktiğinde lanetlenmiş Şeytan bir tavus kuşu kurban eder ve kanıyla Âdem’in diktiği asmayı sular. Asma gelişip yaprak verdiği zaman Şeytan tekrar gelip bir maymun kurban eder ve kanıyla asmanın kökünü sular. Sonra koruklar belirince, Şeytan asmayı sulamak için bu kez bir aslan keser. Üzümler olgunlaştığında Şeytan sevinerek gelir ve son olarak bir domuz kurban eder. Bundan dolayı şaraba bu dört hayvanın nitelikleri geçmiştir: Sarhoş olan bir kişinin yüzü al al ve her davranışı tavus kuşu gibi gösterişli olur. Daha fazla şarap içen maymun gibi cilveleşir daha da içense kendini aslan yürekli bir yiğit sanır. En sonunda, haddinden fazla şarap içen ise domuzun özelliklerini kazanır.  Kısacası şarabı bulan lanetlenmiş şeytan’dır… O yüzden hiç kimse içmesin! İçmesin ki hepsi bana kalsın.”

Anlattığı hikâyeleri hep böyle ilginç bir sonla bitirirdi. Birkaç yıllık dostluğumuz böyle devam ederken Hikmet ağabey eşini kaybetti. Eşine deliler gibi aşık bir adamdı. Bir günde yaşlandı. O günden sonra asla güldüğünü, şiir okuduğunu, hikaye anlattığını, türkü söylediğini, briç oynadığını görmedim. Tadıyla bir iki kadeh içtiği içkiyi gece gündüz içmeye başladı. Pırıl pırıl giyinen adam pislik içinde gezmeye başladı. Cebinde eşinin fotoğrafı elinde şarap şişesi nerede sessiz bir bank var oturup gece gündüz içti. O zaman anladım ki kadın; erkek için her şeydir. Bir erkek kadınını kaybettiği zaman hayat ışığı sönüyor, perdesi kapanıyor, oyunu bitiyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti