“Biz turizme hazır mıyız?”
Kemal İSTEK

“Biz turizme hazır mıyız?”

Bu içerik 487 kez okundu.

Mersin’de turizm sezonu yine hüsran ile sonuçlanıyor. Aslında hiç kimse gökten turist yağacağını beklemiyordu ama hiç olmazsa bir kaç yüz tane yabancı görebilseydik iyi olurdu.

İlimizde turizmin gelişmesi adına çok önemli potansiyel var. Fakat uzun yıllar bu atıl kalmış durumda ve nedeniyse çok açık; Mersin’in güzelliklerini doğru yerde, doğru zamanda tanıtmıyoruz.

Turizmin gelişmesi öncelikle adam akıllı tanıtım yaparak olur. Mersin’i Mersinlilere tanıtmanın hiç bir anlamı olmaz, gidip turistin kaynağında bunu yapmak gerekiyor. Özellikle turizm acentaları bu tanıtım atağının öncüleri olması ve yerel yönetimlerle iş birliği yapması lazım.

Mersin’de turizm olgusunun gelişmediği için fazla bir şey beklemek yanlış olur. Yerel yönetimlerin bu konuya ilişkin yapacakları çok şey var. İlk olarak bütün dinamiklerin bir araya gelerek ciddi bir eylem planı hazırlamaları şarttır. Turizmin kaynağına giderek orada tanıtım yapmanın ötesinde çeşitli kesimleri buraya kadar getirerek işe başlamak önemli bir girişim olur.

Şöyle düşünelim: Bir gurup Rus turisti Mersin’e getirdik ve onları çok güzel bir tatil ortamında ağırladık. Bu gelen Ruslar memleketlerine gittiklerinde Mersin’i anlatacaklardır. Bir memnun turist iki turisti iki memnun turist dört kişiyi getirir mantığından yola çıkarsak, küçükte olsa bir adım atmış oluruz.

Bir başka gerçekçi girişim, turist ağırlayabilecek 10 bin aile bulunur. Bu aileler yurt dışından birer konuk ağırlar. Bir kalemde 10 bin kişiye ciddi bir tanıtım imkanı. Bu örnekler çoğaltıla bilir yeter ki ciddi bir çalışma başlasın.

Turizmin gelişmesi için öncelikle bir kenttin buna inanması gerekiyor. Bu işin yükünü bir kaç tane belediye başkanı ve ya sivil toplum örgütüne atmaya gerek yok; herkes bu taşın altına elini koymalıdır. Hani derler ya, birlikten güç doğar diye bu konu da birlikte hareket etmeyi gerekli hale getiriyor.

Sevgili okurlarım inanmak her şeyin başında geliyor. Mersin’in bir Antalya gibi turizmle buluşacağına inanmamız yolun yarısı ettiği bilincine sahip olmamız önemlidir. Bir zamanlar Antalya’da bu süreçlerden geçti ve bugün 10 milyon turist çeken bir kent oldu. Mersin’in turizm potansiyeli Antalya’ya on çekecek fazlalıktadır. Burada eksik olan ulaşım idi, şimdi bu sorunda ortadan kalkmak üzere.

Antalya-Mersin Sahil Yolu Projesi artık bitti bitiyor, Çukurova Havalimanı bitiş yoluna girdi, bunlar geleceğe dönük önemli yatırımlardır. Turizmin gelişmesi için öncelik ulaşım olduğuna göre bu sayfayı da aşıyoruz.

Her şey planlandığı gibi yürüyor. Ben kısa bir süre sonra Mersin’de turizmin patlama yapacağına inanıyorum. Bu süreci birilerine havale etmeye gerek yok. Bir yerden başlamak gerekirse, kafalarımızın içine dönüp bakalım. Herkesin kendisine sorması gereken tek soru var, “Biz turizme hazır mıyız?”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru